birgün

29° AZ BULUTLU

Muğla’da Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü etkinliği

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Eğitim-Sen Muğla Şubesi, 17 Nisan 1940’ta kurulan Köy Enstitüleri'nin 82’nci kuruluş yıldönümü anısına etkinlik düzenledi. Etkinlikte, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’nde bulunan 2 deneme bahçesine Türkiye genelinde bulunan 21 Köy Enstitüsü'nün isimleri verildi.

BİRGÜN EGE 20.04.2022 16:11
Muğla’da Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü etkinliği
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Eğitim-Sen Muğla Şubesi tarafından Cumhuriyet'in en önemli projelerinden birisi olan ve okullara öğretmen yetiştirilmesi amacıyla 17 Nisan 1940’ta kurulan Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıldönümü anısına etkinlik düzenledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş katıldı.

Etkinlikte konuşan Antalya Aksu Köy Enstitüsü mezunu Zeliha Korkmaz, Köy Enstitüleri'nin annenin çocuğuna verebileceği her bilgiyi veren büyük bir bilim ve eğitim yuvası olduğunu ifade etti. Tekrar doğsa ve büyüse yeniden Köy Enstitüsü adlı okulda okumayı ve öğrenmeyi istediğini söyledi.

Köy Enstitüleri'nin kapatılmasına dikkat çeken Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran ise, “Köy Enstitüleri; sorgulayan, üreten, yaratan, düşünen, aklı ve bilimi kullanan çağdaş bireyler yetiştirerek Anadolu aydınlanmasını günümüze taşımış, ömrü ne yazık ki kısa olmasına rağmen bilim ve kültür dünyamıza katkı sağlayan aydınlar yetiştirmeyi başarmıştır. Köy Enstitüleri’nin kapatılması, Türkiye’nin çağdaş, laik ve bilimsel değerlerle buluşması ve aydınlanma sürecinin ciddi anlamda kesintiye uğramasına neden olmuştur” dedi.

‘LAİK EĞİTİM İÇİN MÜCADELE SÜRECEK’

Savran, “Geçmişte Köy Enstitüleri’ni kapatan ve yarattığı tüm olumlu izleri silmeye çalışanlar, bugün laik bilimsel eğitime savaş açarak, karma eğitim uygulamalarını kaldırmak isteyerek eğitim sistemini dinselleştirmeyi ve ticarileştirmeyi hedeflemekte, eğitim sistemini iktidarın ideolojik hedefleri doğrultusunda biçimlendirmek istemektedir. Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi eğitim emekçileri laik eğitim için mücadeleyi her koşulda sürdürdüler ve sürdürmeye de devam edecekler. Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 82’nci yılında bu eğitim kurumlarının kuruluş amacını ve mantığını sahipleniyor ve aydınlanma ateşini taşıyan, demokratik öğretmen hareketinin ülkemizde gelişmesine büyük katkılar sunan tüm Köy Enstitülü eğitim emekçilerine şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Köy Enstitüleri'nin sadece öğretmen değil, terzi, yapı ustası gibi birçok sanatçı yetiştirdiğini ifade eden Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Cumhuriyet döneminin eğitimdeki aydınlanmasına baktığımız zaman köy enstitülerinin ne kadar önemli olduğunu, cumhuriyetin gelişmesinde çağdaş, laik kalkınmış bir ülke olma noktasında yarar sağladıklarını biliyoruz. Köy Enstitüleri sadece öğretmen yetiştirmiyordu. Cumhuriyet döneminde okuma yazma olmayan köylerde o köy çocukları devlet tarafından alınıyor, köy enstitülerinde eğitim görüyor ama öğretmen olarak dönmüyordu. Sanatçı oluyordu. Terzi oluyordu, yapı ustası oluyordu. Köyüne geldiğinde köyün kalkınma noktasında el birliği ile cumhuriyetin aydınlanmasında ve bugünlere gelmesinde büyümesinde çok büyük emekleri geçmişti. Ne yazık ki ömrü kısa oldu. Belki devam etseydi bugün ülkemizin hangi noktalarda olduğu, ne kadar büyük bir ülke olurduk geçmiştekilerini görünce bunları da hissedebiliyoruz. Bizler Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi olarak sayıları çok az kalmış Köy Enstitüsü mezunlarına değer veriyoruz” dedi.

‘BÜYÜK VE ETKİN BİR SİSTEM’

Köy enstitülerinin sadece 14 yıl açık kaldığını, 1954 yılında kapatıldığını ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Köy Enstitüleri'nin köylünün üretmesi için çok önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Köy Enstitüleri'nin eğitim sistemi ile dünyada direk olarak eşleşen başka bir eğitim sistemi olmadığını ifade eden Gürün, şunları söyledi: “Köy Enstitüleri'nin 82. kuruluş yıl dönümünde hala onu büyük bir özlemle anıyoruz. Çok büyük ve etkin bir sistem. Bizler, Köy Enstitüleri neden 14 yıl açık kalmış, niye ortadan kaldırılmış gibi konuları tartışmak yerine, köy enstitülerinden çıktı olarak nasıl bir sitemi kurmamız gerektiğini düşünmeliyiz. O yokluk içerisinde bunu düşünen ve köy enstitüleri ile ülkeye çok değerli yazarlar, çizerler ve politikacılar yetiştiren bu sistemi nasıl çağdaş bir şekilde revize edebileceği ile ilgili fikir üretmemiz gerekiyor ve hayata geçirmemiz gerekiyor.”

Konuşmaların ardından Menteşe Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’nde yer alan ‘Dünden Bugüne Köy Enstitüleri Halk Bahçesi’ne Türkiye’deki 21 köy Enstitüsünün isimleri verildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol