birgün

7° PARÇALI BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 06.08.2019 16:16

Muğla'da yanan otobüs orman yangını ilk müdahale ekibi tarafından söndürüldü

Muğla'da yanan otobüs orman yangını ilk müdahale ekibi tarafından söndürüldü

Nevzat Çağlar Tüfekçi


Muğla'da yanan otobüs o sırada bir yangına müdahale için geçen Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü orman yangını ilk müdahale ekipleri tarafından söndürüldü.

Ard arda gelen otobüs yangını haberlerine bir yenisi de Muğla'dan geldi. Olay Yatağan - Milas karayolu Eskihisar mevkiinde bugün öğle saatlerinde meydana geldi. Yabancı turistleri taşıyan özel bir tur firmasına ait 20 RE 222 plakalı otobüsün motor kısmından duman yükselmeye başladı. Yoldan geçen araçların uyarısı üzerine sürücü Özgür Kırmızı, otobüsü yol kenarına çekerek, turistleri tahliye etti. Bu sırada, Milas’taki yangına gitmekte olan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait yangın ilk müdahale aracı, otobüsün motor kısmında başlangıç halindeki alevlere müdahale etti. Yangın kısa süre içinde kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle turistlerin büyük korku yaşadığı bildirildi. Turistler, firma tarafından gönderilen başka bir otobüsle yollarına devam etmeleri sağlandı.

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğünden şu açıklama yapıldı:

“Yatağan Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı ekipler Milas İşletme Müdürlüğü Fesleğen mahallesinde çıkan orman yangınına müdahale için yola çıktı. Yangına ilk müdahale aracımız, Milas-Yatağan karayolunda Eskihisar istikametinde trafik akışı devam ederken yol kenarındaki bir otobüsün motor kısmının alev aldığını görmüştür. İlk müdahale ekibimiz, alevleri büyümeden söndürerek otobüsün yanmasını önlemiştir.”

OTOBÜS YANGINLARININ NEDENİ YETERSİZ DENETİM

Türkiye genelinde son günlerde seyir halindeki yolcu otobüslerinde yaşanan ve kayıplara neden olan yangınlar endişeye neden oldu. Son olarak geçtiğimiz günlerde Balıkesirin İvrindi ilçesinde hareket halindeki yolcu otobüsünde çıkan yangında, 2’si çocuk, 5 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemezken soruşturma devam ediyor.

Yaşanan son kazadan sonra özellikle sosyal medyada çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Konu hakkında Yüksek Makine Mühendisi Alpay Lök BirGün’e değerlendirmelerde bulundu.

Lök, kayıt dışı ve merdiven altı tamir sektöründen kaynaklı sorunlara değinerek, “Bayram öncesi otobüs firmalarında yoğunluk hat safhada. Böyle olunca da bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Kendilerini tamir edilmemesi gereken parçaları tamir etmeye ve aracın üzerinde her türlü değişikliği yapmaya yetkin gören merdiven altı tamirciler, aracın tip onayını ve ruhsatını düşürecek müdahaleler yapar” dedi.

Çıkan otobüs yangınlarının teknik denetim yetersizliklerinden kaynaklı olduklarını da ifade eden Lök, çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

>> Otobüslerde Ad Blue Emülatörü ve 10 Numara yağ satışı ve kullanımı ve satışı önlenmeli.
>> Ad Blue Emülatörü takan ve yakıt sistemini 10 Numara yağa göre değiştiren merdiven altı atölyeler kapatılmalı.
>> Otobüslerde Haziran 2012’den sonra kullanımı zorunlu olan ‘Yangın Algılama Sistemi’ denetimi yapılmalı ve otobüsler ayrı bir periyodik denetimden geçirilmeli.
>> MMO bu denetimlerin yapılmasında ‘Filo Mühendisliği’ projesiyle desteğe hazır. 10 Numara yağ ve Ad Blue Emülatörü satışı, kullanımı, montajı kayıt dışı ekonomi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız