Google Play Store
App Store

Muğla’nın Milas ve Marmaris ilçelerinde yurttaşlar, fahiş elektrik zammına tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, elektrik zammının geri alınması çağrısında bulunuldu.

Muğla'da yurttaşlar elektrik zammına karşı sokağa çıktı: "Kamunun ürettikleri başkalarına peşkeş çekilemez"

BİRGÜN EGE

Muğla’nın Milas ve Marmaris ilçelerinde yurttaşlar, fahiş elektrik zammını protesto etmek için Aydem ilçe şubeleri önünde eylem gerçekleştirdi. Gerçekleşen eylemlere yurttaşlar yoğun katılım gösterdi.

Milas’ta yapılan açıklamada, “Yıllardır sürdürülen özelleştirme uygulamalarıyla Devletin sorumluluklarından kurtulmaya çalışmasını anlamak mümkün değildir. Kamu imkanlarıyla kurulan tüm kuruluşların ürettikleri kamunun malıdır ve halk için kullanılmalıdır. Kamunun ürettikleri başkalarına peşkeş çekilemez. Öncelikli talebimiz özelleştirmelere son verilerek halkın malının halka iade edilmesi, halk için üretim yapılmasıdır. Bu zamlı fiyatlarla elektriği kullanmamız mümkün değildir. Ev ve işyerlerimizde kullanamadığımız elektriğin bize ne faydası olacaktır? Ay sonunu bile getiremeyen hemşerilerimizi tepkimizi göstermek üzere elektrik faturalarımızı simgesel olarak yakmaya çağırıyoruz. Lütfen hepimiz faturalarımızı kovaların içine atarak görevlilerce yakılmasını bekleyelim. Yapılan zamlar geri alınsın” denildi.

mugla-da-yurttaslar-elektrik-zammina-karsi-sokaga-cikti-kamunun-urettikleri-baskalarina-peskes-cekilemez-976837-1.

'ÖZELLEŞTİRMECİ POLİTİKALARDAN VAZGEÇİLMELİDİR'

Marmaris’te yapılan açıklamada ise “Eskiden faturalar cebimizi yakardı, artık canımızı yakıyor, canımızı alıyor. Isınma, barınma, beslenme, eğitim, sağlık gibi haklar temel insan haklarıdır. Bu şehirde doğalgaz yok, kömür yakmak yasak haliyle elektrik tüketiminin çoğunu ısınma ihtiyacı için kullanıyoruz. Basit ısıtıcılar ya da klimalarla en temel insan haklarımızdan biri olan ısınma hakkımızı kullanmanın karşılığı bu olamaz. Faturalarımızdaki rakamların büyük kısmının elektrik dağıtım şirketlerine gittiğini biliyoruz. Sosyal devlet anlayışıyla örtüşmeyen özelleştirmeci ve piyasacı politikaları reddediyoruz. Devlet vatandaşlarının sefaleti üzerinden kar edemez; vatandaşının emeğinin, alın terinin büyük sermaye gruplarına aktarılmasına aracılık yapamaz. Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın bedelini biz ödemek istemiyoruz. Bütün bunlarla birlikte acil taleplerimiz şöyledir; zamlar derhal geri alınmalıdır. Enerji piyasasındaki özelleştirmeci politikalardan vazgeçilmelidir” ifadelerine yer verildi.