birgün

22° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 09.09.2019 08:19

Muğla Valiliği ‘hukuksuzluğa’ çanak tuttu: Bodrum’da RES tehdidi

AKP’nin gözde firmalarından Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapımı gündeme gelen RES projelerine Muğla Valiliği tarafından hukuka aykırı şekilde onay verildi. Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylüleri ise RES’lerin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı

Muğla Valiliği ‘hukuksuzluğa’ çanak tuttu: Bodrum’da RES tehdidi

BURCU CANSU

Danıştay, Bodrum’da Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan RES’lerin “çevreye ve tarihi alanlara” zarar vereceği gerekçesi ile reddetti. Muğla Valiliği ise “ÇED gerekli değildir” kararı ile AKP iktidarının gözde şirketlerinden Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin RES projelerinin önünü açtı. Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylüleri, RES’lerin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

MAHKEME: ORMANI TAHRİP EDER

Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. 2014 yılında, Bodrum’un incileri arasında sayılan Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylerine 13 tane RES projesi faaliyeti başlattı. 2015 yılında Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde hukuk mücadelesi başladı.

Mahkemenin talebi doğrultusunda hazırlanan bilirkişi raporunda, projenin çevreye vereceği zararlar ve doğada yaratacağı olumsuz durumlar üzerinde duruldu. Bilirkişi raporunda, “Doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunma ve kullanma dengesinin sağlanması esastır” denildi. Mahkeme, projenin orman alanında tahribata yol açacağı ve ilgili yönetmelik gereği orman alanlarının korunmasının esas olduğu belirterek, RES projesini durdurdu.

Karar, 2018 yılında Danıştay tarafından da onandığında, bölge halkı RES projesini bertaraf etmenin mutluluğunu yaşadı. Fakat bölge halkının hukuk zaferi Muğla Valiliği’nin kararı ile gölgelendi.

VALİLİK: ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR

Hem Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin hem de Danıştay’ın RES iptali kararlarına karşın Muğla Valiliği, Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin RES projelerinin önünü açacak “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Valilik kararına bölge halkı tepki gösterdi.

PROJEYE İZİN VERMEYECEĞİZ

Güvercinlik bölgesinde yer alan Çamlık, Pınarbelen, Kumköy, Yalıçiftlik, Kızılağaç köylerinde yapımı yeniden gündeme gelen RES’lerin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Sürecin uzun yıllardır takipçisi olan ve açılan davanın da avukatlığını üstlenen Remzi Kazmaz, sürecin hukuksuz işlediğinin altını çizdi.

“Yatırımcılar Bodrum’un kimliğini koruyan projelerle bize gelsinler” diyen Kazmaz, kamu yararı ve Bodrum halkının yararına olmayan hiçbir projeye izin vermeyeceklerini söyledi.

mugla-valiligi-hukuksuzluga-canak-tuttu-bodrum-da-res-tehdidi-621567-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız