birgün

23° AÇIK

BİRGÜN EGE 07.10.2020 12:28

Muğla’ya dört koldan saldırı!

Muğla son yıllarda çevre işgalleriyle mücadele ediyor. Yatağan Termik Santrali, bölgede köyleri bitirme noktasına getirirken, son yıllarda MUÇEV isimli şirket hukuksuz kıyı işgalleri yapıyor. Şimdi de 32 alanda jeotermal arama ve işletme için ihaleye verilecek. Öte yandan konuya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’ya dört koldan saldırıya tepki gösterdi.

Muğla’ya dört koldan saldırı!


AYCAN KARADAĞ

Muğla’da son yıllarda çevre işgalleriyle mücadele ediyor. Yatağan Termik Santrali’ne kömür sağlayan maden ocaklarının doğa, tarım ve tarih kıyımı hız kesmeden sürerken, son yıllarda MUÇEV isimli şirket, bölgede tüm sahilleri kuşatmış durumda.

Şimdi de Seydikemer’den Bodrum’u kapsayan geniş alanda 28'i arama, 4'ü işletme olmak üzere toplam 32 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme ruhsat sahası açık teklif usulüyle ihale edilecek. İhale 20 Ekim saat 14.00'te Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İhale Salonu’nda yapılacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre; 'Jeotermal Kaynak ve Doğal Mineralli Su Arama ve İşletme Ruhsat sahaları, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunun 45. maddesi gereğince Açık Teklif Usulü ile ayrı ayrı ihale edilecektir' diye belirtildi.

Alanlar içinse 30 yıllık işletme ruhsatı verilecek.

mugla-ya-dort-koldan-saldiri-790194-1.

CHP'Lİ ÖZTUNÇ'TAN TEPKİ: TÜRKİYE DELİK DEŞİK EDİLMEK İSTENİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Muğla’daki 32 sahada JES yapılması için ihaleye çıkılmasına Marmaris’ten tepki gösterdi

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’u ağırladı. CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban ve Burak Erbay, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı’nın da katıldığı ziyaretin konusu turizm ve Muğla’nın 32 noktasının jeotermal enerji santrali (JES) yapılması için ihaleye açılması oldu.

Marmaris’in 5 farklı noktasının da içinde bulunduğu Bodrum, Datça, Dalaman gibi ilçeleri de kapsayan 32 alanda yapılacak JES’lerle ilgili ihalenin 7 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandığını söyleyen Öztunç, “Dün Muğla için kara bir gündü. 32 sahada jeotermal arama ihalesi çıkartıldı. Bunun 4’ü de Marmaris’te. Böyle bir güzelliğe, böyle bir cennet köşeye bu neden yapılır? Türkiye delik deşik edilmek isteniyor. Bu doğa, bu güzellik hepimizin. Bize atalarımızdan miras kaldı, bizlerin de gelecek kuşaklara bırakması gerekiyor” dedi.

“Birden bire ne oldu da Muğla akıllara geldi?” diyen Öztunç, “Çünkü kasa boş. Bu nedenle Türkiye’nin cennet köşesi Muğla satılmak isteniyor. Sayın Cumhurbaşkanı’na Marmaris’ten çağrı yapıyorum; artık dur” açıklamasını yaptı.

mugla-ya-dort-koldan-saldiri-790195-1.

'İNGİLTERE’NİN KARARI İVMEYİ DÜŞÜRDÜ'

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da, “Marmaris’in ekonomisi büyük oranda turizme bağlı. Tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecinden kaynaklı bu olumsuzluğu en fazla hisseden yerlerden bir tanesi de Marmaris oldu. Her ne kadar biz turizm sektörüyle ilgili geçmişte çok çalışma yapsak da bu çalışmalar bayağı sekteye uğradı. Ancak yeni normalleşme süreciyle birlikte yine bir toparlanma süreci yaşadık. Ama bölgemizin ana pazarı olan İngiltere’nin geçtiğimiz hafta aldığı karar nedeniyle Marmaris tekrar aşağıya doğru giden bir ivmenin içerisinde yer aldı. Bu kararın açıklanmasından bir hafta önce çok olumlu gelişmeler yaşanmıştı. Önemli tur operatörlerinden Jet2 Holidays ile bir anlaşma yapmış ve Kasım ortasına kadar uçak seferi koymuştuk. Bu tüm işletmelerimize moral olmuştu. Ama bu son gelişme motivasyonumuzu zedelese de umutsuzluğa kapılmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle ilgili verileri doğru açıklamadığını savunarak, “Eğer bu rakamlar doğru olsaydı İngiltere’de güvensizlik oluşmayacaktı” diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve beraberindekiler daha sonra CHP İlçe Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

mugla-ya-dort-koldan-saldiri-790196-1.

'AMAÇLARI YANDAŞA YENİ ALANLAR AÇMAK'

Öte yandan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, jeotermal enerji santralları (JES) için Muğla’da 32 sahanın ilana çıkarılmasına tepki gösterdi. Alban, turizm kentlerinde yapılması planlanan maden ve enerji kaynağı arama işlemlerinin turizme olumsuz etkilerinin tespit edilmesi istemiyle Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Muğla’nın olağanüstü doğal güzelliklerinin yanı sıra içinde barındırdığı turizm alanlarına sahip oluşu nedeniyle ülkemizin cennet köşelerinden biri olduğunu belirten Alban, “ Bu özelliklerinden dolayı turizm gelirleri bakımından ülkemize önemli bir döviz girdisi kazandıran bir kenttir. Fakat son zamanlarda, bu doğal ortamın yer altı ve yer üstü zenginliklerini ele geçirmek, halkın olan sahillerden başlayarak Muğla’nın doğasını talan ve yağma etmek için sürekli ve sistematik şekilde girişimlerde bulunulmaktadır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol