Muğla yatay mimari ve kat sınırlamaları konusunda örnek kentlerden biri. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız” diye konuştu.

Muğla yatay mimarisiyle örnek
Fotoğraf: BirGün

BirGün EGE

Maraş merkezli depremlerin ardından gündeme gelen yatay mimari ve kat sınırlaması konusunda örnek kentlerden biri de Muğla. Bir deprem bölgesi olan ve 4 katın üzerinde yapılaşmanın izin verilmediği kentin Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, uyguladıkları imar politikaları ve yatay mimari hakkında bilgi verdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bilimsel bir gerçek olan depremi önlemenin mümkün olmadığına dikkat çekerek, afete hazır, güvenli ve dirençli kentler oluşturmak zorunda olduklarını söyledi. Gürün; “Muğla’da her zaman imarla ilgili belli bir disiplin vardı. Ancak önceki dönemlere baktığımızda şehrin nüfusu bu kadar fazla değildi. 1999 yılında göreve geldiğimde 30 bin olan nüfus şu an 100 bini aştı. Ancak biz hiçbir zaman nüfus artışına göre kat sayısını artıralım diye düşünmedik. Gerekli zemin etütlerini yaptık ve sağlam olan bölgeleri imara açarak kat sınırlaması uyguladık ve yatay mimariyi teşvik ettik. Bu kapsamda hazırladığımız imar planlarını da 4 ve 2 katlı olarak organize ettik. Türkiye verilerine göre Muğla’da ortalama bina kat sayısı iki buçuk. Bu özelliğimiz ile Türkiye’de en düşük kat sıralamasında 3. sıradayız. Birinci sıra Ardahan, 2. sıra ise Ağrı. Bu bölgelerin nüfuslarına ve turizm ile artan sirkülasyonuna baktığımızda Muğla ile kıyaslanamayacağını göreceksiniz. Biz hem nüfusu en yüksek hem de kat sınırlaması en düşük kentiz diyebiliriz. Bunun en önemli nedeni şehrin belli bir disiplin içinde depreme hazırlanması ve çevrenin korunmasına yönelik attığımız adımlar doğrultusunda yapılmasıdır” dedi.