birgün

8° AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.11.2018 08:20

‘Muhabirden muhbir çıkmaz’

‘Muhabirden muhbir çıkmaz’

BirGün Ankara

Ankara’da 9 Kasım günü düzenlenen operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Deniz Nazlım, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. Nazlım’ın yaptığı açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yazar Hüseyin Aykol, İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen ile HDP Milletvekili Kemal Peköz katıldı.

Açıklamada ilk olarak İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan konuştu. Muhalif gazetecilerin durumuna dikkat çeken Türkdoğan, MA muhabiri Deniz Nazlım’a yönelik tehdit ve baskılara değindi. Türkdoğan, OHAL ile birlikte bugüne kadar devam eden süreçte Ankara’da sürekli olarak belli kesimlere yönelik baskı ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Türkdoğan, “Türkiye’de çok şey yaşadık gördük ama bu dönem kadar örgüt üyeliği soruşturmalarının suistimal edildiği konular ile karşı karşıya kalmadık” dedi.

Türkdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Deniz Nazlım’ın evi basılıyor, ailesi tehdit ediliyor. Eğer muhabirden muhbirlik çıkarmaya çalışıyorlarsa bundan vazgeçsinler. Kolluk kuvvetti kimseyi tehdit edemez. Cumhuriyet savcılarını buradan uyarıyoruz. Bu insanların üzerinde baskı ve korku yaratmaya çalışıyorlar. Muhabirden muhbir çıkmaz. Bunu hangi yetki ile yapıyorlar?”

‘Mesleğimin ilkelerine ihanet etmedim’
Mezapotamya Ajansı Muhabiri Deniz Nazlım ise 5 yıldır aralıksız bir şekilde gazetecilik yaptığını belirterek, “Ben hiçbir zaman mesleğimin ilkelerin ihanet etmeden, mesleğimin dışında bir iş yapmadan gazeteciliği sürdüreceğim. Beni Ankara Emniyetinde yasadışı sorguya tabi tutan, ajansım dışında bir yerde çalışmam için tehditlerde bulunan, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğünde askerlik için ifadeye gittiğimde yine yasadışı bir şekilde sorguya tutup kendini devlet üstü kişiler olarak tanıtanlara söylüyorum. Biz çalıştığımız yerin neresi olduğunun farkındayız. Biz gazeteciyiz ve toplumun haber alma hakkını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız