birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 01.03.2021 06:52

Muhalefet öve öve bitiremedi

Muhalefet öve  öve bitiremedi

Haber Merkezi

Muhalefet, gerici Milli Görüş hareketinin kurucusu, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın ölümünün onuncu yılında Saadet Partisi'nin düzenlediği törende ‘övgü’ sırasına girdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun yanı sıra törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da katıldı.


Etkinlikte konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erbakan'ı "cumhuriyet çocuğu" ilan etti. Erbakan’ı Nazım Hikmet’in dizleriyle anan Kılıçdaroğlu, “Bütün geçmişi geride bırakarak helalleşmeliyiz. Karşılıklı bağışlamaya ve hoşgörüye dayanan kardeşlik ortamını oluşturmalıyız” diye konuştu. Erbakan'a övgü dolu sözlerle hitap eden bir diğer parti lideri HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar oldu. “Erbakan hocanın yaklaşımı diyalogla samimiyetle ve bu ülkenin kendi dinamikleriyle çözme esasına dayanıyordu” diyen Sancar,” Eğer Erbakan hocanın çabaları müdahale ile karşılaşmamış olsaydı şu an çok farklı bir ülkede yaşıyor olurduk” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu ve Sancar'ın övgü dolu açıklamaları sosyal medya kullanıcılarının da tepkisini çekti. Öte yandan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İYİP Genel Başkan Yardımcısı Nuri Okutan ve BBP Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Eren törene katılan diğer isimler oldu.

Törene katılmayan Erbakan'ın eski öğrencilerinden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir mesaj gönderdi. Erdoğan, “Türkiye’yi, Merhum Hocamızın da uğruna ömrünü adadığı hedefleriyle buluşturana dek durmayacak, inşallah 94 ruhu ve 2053 vizyonuyla çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol