birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Muhalefetten Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına tepki

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun verdiği 2 puanlık faiz indirimi kararına siyasilerden tepkiler geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Olan yine hane halkımıza oldu” dedi, “Talimatla faiz indirildiği izlenimini artırıyor” yorumu yaptı.

EKONOMİ 21.10.2021 14:42
Muhalefetten Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına tepki
Abone Ol google-news

Merkez Bankası'nın 2 puanlık faiz indirimi sonucu TL'nin hızla değer kaybetmesine muhalefet partilerinden tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ'lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 2 puan düşürerek yüzde 16'ya indirdi. Karar sonrası Dolar/TL rekor kırarak 9,48'i aştı. İlk kez Euro/TL kuru 11'i, Sterlin/TL kuru 13'ü aştı.

Kararın ardından muhalefet partileri sosyal medyadan tepki gösterdi. Muhalefet partilerinin temsilcileri dolardaki artıştan iktidarı sorumlu tutarken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ'lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık" dedi.

Muhalefet temsilcilerinin tepkileri şöyle:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Ülkenin şerefli bürokratlarına seslendim; bir de tabii ki şahsın bürokratları var. Onların ne olduğu bugün daha da aşikar oldu. Şahıs ve şürekası ülkeyi açlığa doğru götürüyor. Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu… Başka bir izahı yok!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "Ciddiyetsiz bir iktidarın, atadığı liyakatsiz bir bürokrat aracılığıyla verdiği, rasyonellikten uzak bir kararın sonucunda olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ'lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık..."

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: "Talimatla 200 puan indi. Tekrar ediyorum: Talimatla."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Enflasyon artıyor. TL benzerleri içinde en çok değer kaybeden para birimi. Yine benzerler içinde en yüksek CDS bizde. Buna rağmen TCMB ardı ardına faiz indiriyor. Ortada güven veren bir program yok. Bu, talimatla faiz indirildiği izlenimini artırıyor. Döviz kurunu şaha kaldırıyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: "Merkez Bankası Türkiye için değil, Erdoğan için karar almaya devam ediyor! Türk Lirası'na göz göre göre değer kaybettiriliyor. Sanayici, ticaret erbabı bu ortamda nasıl önünü görecek? Vatandaş bu zam yükünü nasıl kaldıracak?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: "Olacak iş değil!.. Çin'de asgari ücret: 387 dolar Türkiye'de asgari ücret 299 dolar. Faiz kararından sonra dolar 10 TL'ye gidiyor. -Saray ve şürekâsı hariç- herkesin alım gücü düştükçe düşüyor. Bu gidişatın sonu uçurum Tek çare #HemenSeçim"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: "Erdoğan ve çevresi doları depoladı, Merkez Bankası’na faizi düşürterek kendi paralarına para katıyor, olan vatandaşa oluyor. Bu iktidar Türk Lirası'na düşman!"

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır: "TCMB Başkanı yine zengini sevindirdi garip gurebayı ağlattı… Allah size akıl fikir ve vicdan versin. Bu iktidardan hep en kötüsünü beklersiniz ama devamlı olarak daha kötüsünü yapmayı başarırlar."

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu: "Euro 11, Dolar 9,45 Bu iktidardan hep en kötüsünü beklersiniz ama devamlı olarak daha kötüsünü yapmayı başarırlar."

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak: "MB, milletin ve ülkenin geleceğini bir kenara atıp, Saray’ın emriyle #faiz’i %18’den %16’ya düşürerek, ekonomik İNTİHARI seçti! Akıl-bilim-ekonomi dışı bu kararla Milli Paramız TL’nin değeri-itibarı sıfırlandı! Uçurumdan ve felaketten çıkışın çaresi bu iktidardan kurtulmaktır."

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan: "AKP'nin ülkemizde yarattığı büyük enkazı unutturmayacağız. 15 Euro olarak açıklanan Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti açılmadan artmaya devam ediyor. Faiz indirimi öncesi 152 TL olan köprünün geçiş ücreti kurdaki dalgalanmanın ardından 165 TL oldu."

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun