birgün

13° SİSLİ

DÜNYA 15.08.2020 06:00

Muhalif aday kitlesel eylem çağrısı yaptı: Belarus’ta adalet arayışı

Lukaşenko’ya karşı aday olan ancak seçim sonuçlarının ardından can güvenliğinden endişe ederek Litvanya’ya sığınan Svetlana Tihanovskaya, tüm belediye başkanlarına kitlesel eylem düzenleme çağrısı yaptı. Belaruslu işçiler de iş bırakma eylemleri düzenliyor.

Muhalif aday kitlesel eylem çağrısı yaptı: Belarus’ta adalet arayışı

Dış Haberler Servisi

Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun yüzde 80’e varan seçim sonucu elde etmesinin ardından ülkede sular durulmuyor. Yurttaşlar sokak eylemlerine devam ederken işçiler arasında da iş bırakma eylemleri yapılıyor. BelAZ otomobil fabrikası çalışanları ulusal grev çağrısı yaparken Grodno-Azot ve BMZ çalışanları da protestolara katıldı. Başkent Minsk’te de kadınlar, eylemler çerçevesinde çiçeklerle yürüyüş düzenledi. Bazı sağlık çalışanları da bu protestolara destek verdi.

muhalif-aday-kitlesel-eylem-cagrisi-yapti-belarus-ta-adalet-arayisi-768880-1.Seçimlerin ardından ülkeyi terk ederek Litvanya’ya giden muhalif aday Svetlana Tihanovskaya, ülkedeki tüm belediye başkanlarına hafta sonu barışçıl eylemler düzenleme çağrısı yaptı. YouTube üzerinden açıklamalarda bulunan Tihanovskaya, “Tüm belediye başkanlarından 15 ve 16 Ağustos’ta her ilde barışçıl kitlesel mitingler düzenlemelerini rica ediyorum” dedi.

‘DEĞİŞİM İSTİYORUZ’

Oyların adil biçimde sayıldığı yerlerde oy oranının yüzde 60-70 bandında olduğunu savunan Tihanovskaya, “Bizler, değişimi destekleyenler çoğunluk durumundayız. Bunun yazılı kanıtı var; oy bültenlerinin kopyaları. Komisyonların oyları adil biçimde saydığı yerlerde bana verilen destek yüzde 60-70 bandında, Novaya Borovaya’da ise yüzde 90 çıktı” açıklaması yaptı.

Muhalifleri seçimleri birlikte koruma çağrısı yapan ve oyların bağımsız gözlemcilerin huzurunda yeniden sayılması talebiyle internet ortamında düzenlenen bir dilekçenin linkini paylaşan Tihanovskaya, “Bana, Svetlana Tihanovskaya’ya oy verdiğinize dair imza atın” diye seslendi.

‘İŞ BIRAKMAYIN’

Öte yandan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko basında çıkan “ülkeyi terk ettiği” iddialarını yalanladı. Belarus’un resmi ajansı Belta’nın aktardığına göre, “Hâlâ hayattayım ve yurtdışında değilim” diyen Lukaşenko, bazı işyerlerindeki protestolar hakkında da yorumda bulunarak, iş durdurmanın “pazar kaybına yol açacağını” ileri sürdü.

Lukaşenko, “İki gün grev yaparlarsa, rakiplerimiz, Ruslar ve Kanadalılar haç çıkarır, sonra da pazara hızlıca istediklerini koyarlar. Durursak üretimimizde asla eski durumumuza dönemeyiz. İnsanlara bunu açıklamak gerekiyor: Grev istiyorsanız yapın, çalışmak istiyorsanız, çalışın” dedi. Lukaşenko, bir önceki açıklamasında da eylemlere katılanların “işsizler” olduğunu ileri sürmüş, halka “Eylemlere katılacağınıza iş bulun” diyerek adeta alay etmişti.

NE OLMUŞTU?

Belarus Merkez Seçim Komitesi Başkanı tarafından yapılan açıklamada, seçimleri Lukaşenko’nun yüzde 80.23 ile birinci sırada tamamladığı belirtilmişti. Lukaşenko’dan sonra en yüksek oyu alan aday yüzde 9.9 ile Tihanovskaya olmuştu. Tihanovskaya, seçimlerden bir gün sonra Litvanya’ya gitmişti. Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) Başkanı Valeriy Vakulçik, Tihanovskaya’ya karşı suikast girişiminin önlendiğini ileri sürmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız