birgün

21° AÇIK

Muhaliflere dev hizmet: Gözaltındayım

Türkiye’de yeni çıkan bir cep telefonu uygulaması, gözaltına alındığınızda konumunuzu ve gözaltınıza alındığınıza dair bilgiyi en kısa sürede istediğiniz kişilere gönderiyor

YAŞAM 21.11.2015 08:52
Muhaliflere dev hizmet: Gözaltındayım
Abone Ol google-news

ONUR EREM @onurerem

Türkiye’de yeni çıkan cep telefonu uygulaması ile gözaltına alındığınızda konumunuz istediğiniz kişilere gönderilebilecek. Ekim sonunda ilk versiyonu piyasaya sürülen uygulama, şimdilik yalnızca Android işletim sisteminde çalışsa da yakında iOS versiyonu da piyasada olacak. İzmir merkezli Atölye15 yazılım firmasının hazırladığı uygulamayı sizin için test ettik.

AVUKAT EKLEMEK ÖNEMLİ
Uygulamayı açtığınızda öncelikle sizden adınızı, soyadınızı ve telefon numaranızı girmeniz isteniyor. Bilgilerinizi girdikten sonra ise gözaltına alındığınızda haber vermek istediğiniz en fazla üç kişinin isimleri ve telefon numaralarını girmeniz gerekiyor. Numarasını gireceğiniz tanıdıklarınızdan en az birinin avukat olması, daha iyi yardım alabilmeniz açısından faydalı olacaktır.
Bilgileri girdikten sonra uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkan tek şey büyük bir düğme oluyor. Düğmeye bastığınızda uygulama, konumunuzu ve gözaltında olduğunuza dair bilgiyi tanıdıklarınıza gönderiyor.
Bunun için GPS’inizin açık olması lazım, ancak yalnızca GPS’inizin açık olması yeterli değil. Yaptığımız denemelerde, telefonun konum ayarlarında “yalnızca GPS” seçildiğinde uygulama kapalı ortamlarda konumumuzu tespit etmeyi başaramadı. Açık havada ise ilk denememizde başarısız oldu, ikinci denemede adresi tespit edebildi. Bunun nedeni, GPS ile bağlantı kurmanın zaman alması olabilir.

AYAR: YÜKSEK HASSASİYET
Bu yüzden, konum ayarlarında “yüksek hassasiyet” seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer siz de veri güvenliği ve pil tasarrufu nedeniyle konum ayarlarınızı kapalı tutuyorsanız, gözaltına alındığınızda açmanızda fayda var. Yüksek hassasiyeti seçtiğimiz zaman, uygulama konum göndermeyi başardı. Fakat bazı denemelerde bir sokak öteyi veya sokakta yanlış numarayı gönderdiği de oldu. Yine de az bir sapmayla konum bildirebilmek, hiç bildirememekten iyidir.

Uygulamanın geleceği, Türkiye’deki absürd hukuk sisteminde bu uygulamayı yüklemiş olmanın bir suç delili sayılıp sayılamayacağı gibi konularda Atölye15’ten uygulamayı yazanlarla bir söyleşi yapmak istedik, fakat şirket yönetiminin kararı nedeniyle artık basına konuşamadıklarını ifade ettiler.

***

Neden önemli?

Türkiye’de polislerin insanları gözaltına almadan alıkoyduğu ve hatta kaybettiği çok sayıda örnek var. Bu yıl en çok konuşulan örneklerden biri Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Adnan Özkaçmaz’ın başına gelenlerdi. 1 Mayıs’ta Taksim’de polisler tarafından kaçırılan Özkaçmaz’dan üç gün boyunca haber alınamamıştı. Özkaçmaz yakınlarına bir mesaj atarak elleri kelepçeli olarak bir bodrumda 7 eylemciyle birlikte alıkonulduğunu duyurmuştu. Alıkonulmasının üçüncü gününde sosyal medyada ve basında büyüyen tepkilerin ardından Özkaçmaz ve diğer eylemciler arabalara doldurularak Beşiktaş’ın Balmumcu Mahallesi’nde yol kenarına bırakılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol