birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Muharrem İnce: Erdoğan beyaz Türk, ben zenci

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde konuştu. İnce, "Erdoğan kim, İnce kim? Söyleyeyim. Erdoğan beyaz Türk. Ben zenci. Ben Türkiye'nin zencisiyim" ifadelerini kullandı

GÜNCEL 10.06.2018 17:51
Muharrem İnce: Erdoğan beyaz Türk, ben zenci
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde konuştu. Cumhurbaşkanlığı döneminde generallerin kendisini alkışlamayacağını söyleyen İnce, "Benim Cumhurbaşkanlığımda valiler; benim değil milletin, devletin valisi olacak" ifadeleri kullandı. İnce, "Erdoğan kim, İnce kim? Söyleyeyim. Erdoğan beyaz Türk. Ben zenci. Ben Türkiye'nin zencisiyim. Erdoğan saraylı, ben gariban. Erdoğan gazetelerin manşetini atan kişi, ben gazete patronlarıyla kavga eden adam" diye konuştu.

Muharrem İnce'nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Benim Cumhurbaşkanlığımda generaller beni alkışlamayacak. Benim Cumhurbaşkanlığımda valiler; benim değil milletin, devletin valisi olacak.

Bugün İstanbul'da prova yapıyorum. Büyük İstanbul buluşmasının provası, 23 Haziran'da 2 milyon kişi olacağız.

Erdoğan kim, İnce kim? Söyleyeyim. Erdoğan beyaz Türk. Ben zenci. Ben Türkiye'nin zencisiyim. Erdoğan saraylı, ben gariban. Erdoğan gazetelerin manşetini atan kişi, ben gazete patronlarıyla kavga eden adam.

Türkiye bu sıkıntılı günlerden yorulmuş biriyle çıkamaz. Onun için bizim bir şey yapmamız lazım. Şimdi sizden bir şey isteyeceğim... Hepiniz 24 Haziran'a kadar 3 kişiyi ikna edeceksiniz.

"16 YIL SONRA VAADİ KIRAATHANE"

16 yıldır yönetiyor, 16 yıl sonra adamın vaadi kıraathane. Kıraathanede internet var mı? Yok. İnternet yasak. Onu eleştirmek yasak. Passolig getirecek statta ona hakaret etme diye, ben hemen kaldıracağım passoligi.

Yargıyı yeniden yapılandıracağız, bağımsız yargı olacak. Benim cumhurbaşkanlığımda hiçbir yargı üyesi benim rakiplerimi eleştiremeyecek. Çünkü yargı üyeleri siyaset yapamaz.

Emin olun 30 yıldır siyasetle uğraşıyorum; böyle bir tablo görmedim. Allah’ın izni milletin isteğiyle bu iş tamam.

"81 MİLYONDAN KEK YEMEK İSTEYEN ERDOĞAN'A VERSİN, FABRİKADA İŞ İSTEYEN BANA"

Gençleri iyi eğiteceğiz, onlara iş bulacağım diyorum… Üretim ekonomisi, çiftçiye ucuz mazot, tarıma dayalı sanayi, kobileri destekleyeceğiz diyorum… Emekliyi rahat ettireceğiz, esnafın borçlarını sileceğiz, meraları denizleri atıl olmaktan kurtaracağız diyorum… Gelecek, uzay, quantum, teknoloji, tasarım diyorum… Ben bunları söylerken bir de benim bir rakibim var. Yuhalamayın sonra bana ‘terbiyesiz’ diyor. Ama ben onun seviyesine düşmem ona cevap vermem. Cumhurbaşkanı adayı başka bir Cumhurbaşkanı adayına ‘terbiyesiz’ demez. Ama mizah yaparım, makaraya sararım. Makaraya sarmak için zeka lazım varsa kullanırsın. Şimdi ben gelecek diyorum, uzay madenciliği diyorum; benim rakibim de 3 tane ciddi proje açıkladı. İlk önce ‘stat yapacağım’ dedi. İki ‘park yapacağım’ dedi. Üç ‘kıraathane yapacağım’ dedi. Yani Türkiye’ye cumhurbaşkanı adayı mı? Yoksa Küçükçekmece belediye başkan adayı mı anlamadım. Sonra ‘kıraathane de kekler bedava’ dedi. Yani 81 milyonu keklemeye çalışıyor. Meydan meydan gezip ben ustayım diyordu meğer kek ustasıymış. 16 sene sonunda millete vaadi kek, kek… Üzümlü mü çikolatalı mı o da belli değil… Size sesleniyorum sağcı-solcu, başı açık-başı kapalı, Ak Partili-CHP’li, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, kadın-erkek herkese sesleniyorum. 81 milyondan kek yemek isteyen Erdoğan’a versin; fabrikada iş isteyen bana versin.

Erdoğan diyor ki ‘ben tek partili dönemde 75 kişilik sınıflarda okudum’ diyor. Tek parti dönemi 1950’de bitti. Erdoğan 54 doğumlu yani anasından doğmadan 4 sene önce ilkokula başlamış. Ben de rahmetli babama kızıyorum şimdi. Niye ben doğmadan beni ilkokula yazamadı diye.

"BENİM ZAMANIMDA TEK BİR YARGI ÜYESİ RAKİPLERİMİ ELEŞTİRMEYECEK"

Ne yapacağız? Kalkınma bankasını, Halkbank’asını bankaları yeniden yapılandıracağız. Yargıyı yeniden yapılandıracağız bağımsız yargı. Benim zamanımda tek bir yargı üyesi benim rakiplerimi eleştiremeyecek. Çünkü yargı iyeleri siyaset yapamaz. Benim cumhurbaşkanlığımda generaller beni alkışlamayacak. Benim cumhurbaşkanlığımda valiler benim değil milletin valisi olacak. Derdimiz çocuklar olacak, ekonomi olacak. Hiç kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden… Çocuklarımız iyi yetiştireceğiz. Bugün İstanbul’da prova yapıyorum. Ne provası? Büyük İstanbul Buluşması… Ne zaman 23 Haziran… Kaç kişi olacağız 2 milyon. (Vatandaşlardan 5… 5… sloganları) Şimdi 5 milyon topladınız da ben hayır mı dedim. Bizim köyde bir laf vardır. Az ada tez öde derler. Ben ikiye rakızıyım söz mü? (Söz sesleri)

"TÜRKİYE'YE YENİ BİR YÜZ LAZIM"

Ben aş diyorum, mutfak diyorum… Bak Türkiye’nin cari açığı 55 milyar dolar, gençlerin yüzde 20’si işsiz… 250 milyar dolar ithalat var, 453 milyar dolar borç var… Bak Türkiye batıyor, kamyon duvara çarpmak üzere. Erdoğan neden erken seçime gitti? Çünkü ekonomik kriz kapıda. O bunu biliyor. Diyor ki ‘kriz gelmeden şu seçimi yapayım oyları alayım.’Bu yorgun adam bu krizi atlatamaz. Bir daha seçilirse dolar 8-10 lira olur… Batarız… Türkiye’ye yeni bir kan, yeni bir yüz lazım. İnsan üstü bir gayretle çalışacağız.

"BİR YANDA SARAYLI VAR, BİR YANDA MİLLETİN ÇOCUĞU"

Bir yanda saraylı var, bir yanda milletin çocuğu var. O kilosu 4 bin 500 liralık beyaz çay içiyor sarayda. Ankara’da sarayı var 1150 odalı. Yetmedi 5 sarayda İstanbul’da var. Bu da yetmedi şimdi 300 odalı Marmaris’te yazlık saray yaptırıyor. 24’nde seçilirsem o yazlık sarayı kullanmayacağım. O yazlık sarayı engellilere vereceğim. Peki Ankara’daki sarayı ne yapacağım. Ben saray zihniyetini yıkacağım diyorum. Niye yıkayım ben o sarayı doktor öğrencilerine vereceğim. Orası bilim yuvası olacak. Hastaneleri niye yıkayım. 25 yıl kira garantisi verdin, yüzde 70 hasta garantisi veriyor. Geçen günde diyor ki ‘şehir hastaneleri çok iyi’ diyor ‘çok müşterisi olacak’ diyor. Valla sizi bekliyor haberiniz olsun. Bir daha seçilirse hepiniz müşterisisiniz. Yani hastane dolmazsa sizi hasta yapar gene doldurur o. Zaten hepimizi hasta yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol