birgün

24° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 16.04.2021 06:35

Muhtarların icra mesaisi

Muhtarların icra mesaisi

POLİTİKA SERVİSİ

Ekonomik kriz karşısında ezilen ve iktidarın desteksiz bıraktığı yurttaşlar, icra takipleri ve hacizlerle baş başa kaldı. Tebligatlardaki artış o denli fazla ki muhtarlar artış icra tebligatlarına yetişemiyor, bu yüzden de ‘eleman arayışına’ girmiş durumdalar.

İstanbul Üsküdar Acıbadem Mahalle Muhtarı Semra Aydın, pandemiyle beraber icra tebligatlarının arttığına dikkat çekti. Muhtarlığa ayda yaklaşık 500 icra tebligatı ulaştığını aktaran Aydın, “İhtiyaç sahiplerinin sayısı ve mahalledeki yoksulluk her geçen gün artıyor” dedi ve ekledi: “Koli dağıtıyoruz. Sokakta dolaşırken bakkalla konuştum, ‘devredemezsem bile ay sonunda kapatacaktım’ diyor. Pandemi iyice vurdu. Küçük esnaf, çok zor durumda. Sıkıntı büyüyerek devam ediyor.”


Aydın, şöyle devam etti: “Yurttaş adeta yoksulluğa alıştırıldı. İşini kaybeden, dükkânını kapatan insan sayısı sürekli artıyor. Ayda muhtarlığımıza ortalama bin tebligat geliyor. Bunun yarısı, zaman zaman yarıdan da fazlası icra oluyor. Ödenemeyen telefon ve internet faturaları da var. Gelen icra tebligatı sayısı pandemi başından beri artarak devam ediyor.”

ÜÇ KAT ARTTI

Üsküdar Altunizade Mahalle Muhtarı Rıza Şener ise muhtarlığa gelen icra tebligatlarının yüzde 20, yardım isteyenlerin sayısının da yaklaşık 3 kat yükseldiğini aktardı. Şener, şöyle konuştu: “Günlük kazananlar artık kazanamıyor. Daha önce gelip ben yardım etmek istiyorum diyen vatandaş abi ben kötü durumdayım yardım eder misin diyor. Çokça insan bırakıp memlekete gidiyor. Benim mahallemin ekonomisi iyi bir mahalle. Yardım isteyenlerin sayısı yüksek değildi ancak pandemide bu sayı üç katına çıktı.” Yoksulluğun arttığına vurgu yapan Şener sözlerini şöyle noktaladı: “Günlük çalışan mesela kuaförler perişan oldular. Kirasını falan veremiyor döndüremiyor. Muhtarlığın yanına en az üç kez farklı şey açıldı. Ancak açıp açıp kapattılar, çalışmıyor. İnsanlar da ekonomi de perişan durumda. Kimse döndüremiyor.” Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, çok sayıda milletvekili ve parti yöneticisi ile Yalova’da gerçekleştirdiği temasların ardından yeni bir yoksulluk raporu hazırladı. Raporda, muhtarların, mahalleli hakkında hazırlanan icra takiplerini sıraya koymak ve bu nedenle artan iş yükünü kontrol altına almak için eleman arayışında olduğu belirtildi. Artan yoksulluğu bir kez daha gözler önüne seren raporda, “Muhtarlar, pandemi sürecinin ve kötü giden ekonominin icra ve borç evraklarını çoğalttığını, bunun iş yüklerinin artmasına neden olduğunu, altından kalkabilmek için ise ancak eş dosttan yardım aldıklarını ilettiler” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol