birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 30.11.2016 13:53

Müjgan Ekin nerede?

Arkadaşının evine giderken polis olduğunu iddia edilen kişiler tarafından bindiği taksiden indirilerek götürülen Müjgan Ekin’den 35 gündür haber alınamıyor

Müjgan Ekin nerede?

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu olan Müjgan Ekin’den, 24 Ekim’de arkadaşının evine gitmek için bindiği taksiden polis olduğunu iddia eden kişiler tarafından indirilmesinden bu yana haber alınamıyor. Baba Esat Ekin, 35 gündür kızını arıyor.

Gözaltı kaydı yok

İHD Genel Merkezi’nde baba Esat Ekin’le birlikte basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Selahattin Demir, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Müjgan Ekin’in akıbeti hakkında bilgi verilmesini için başvuruda bulunduklarını belirtti. Demir, ancak bu güne kadar yetkililerden kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini söyledi.

Esat Ekin de kızına ulaşamadığını ve telefonunun da kapalı olduğunu söyledi. Kızının götürüldüğü gün Diyarbakır’dan Ankara’ya geldiğini belirten Esat Ekin, üç gün boyunca kızını aradıktan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak ‘’kayıp şahıs’’ ihbarında bulunduğunu bildirdi. Her gün savcılığa giden Esat Ekin, 14 Kasım’da avukatı Mesut Özer’le birlikte yeniden Cumhuriyet Başsavcılığa’na başvurduğunda kızı hakkında ‘’kayıp şahıs’’ kaydının bile oluşturulmadığını gördüğünü anlattı. Ancak 18 gün sonra Batıkent Polis Merkezi’ne ‘’kayıp şahıs’’ kaydı yapıldığını belirten baba Esat Ekin, burada herhangi bir gözaltı kaydının olmadığının da kendilerine aktarıldığını söyledi. Önemli bir iddia olmasına rağmen gözaltı kaydının bulunmamasının şüphe uyandırıcı olduğu belirten avukat Mesut Özer, 90’lı yıllarda da buna benzer gözaltılar yaşandığını hatırlattı.

Devlet yerine babası arıyor

Esat Ekin, herhangi bir somut gelişme olmaması üzerine kızının en son görüldüğü yer olan Batıkent’te araştırma yapmaya başladığını ve Batıkent Metro Taksi Durağı’nda çalışan bir taksicinin 24 Ekim’de Müjgan’ın eşkaline uyan birinin kendi aracına bindiğini söylediğini bildirdi. Esat Ekin’in taksiciden aldığı bilgilere göre, Müjgan Ekin, Pera Sitesi’ne arkadaşı Zerrin Hanım’ın yanına giderken yolda polis olduğu iddia eden kişiler tarafından içinde bulunduğu taksi durduruldu ve canlı bomba olduğu söylenerek başka bir aracı bindirilerek götürüldü. Duyduklarını Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdiğini ve taksicinin ifadesinin alındığını söyleyen Esat Ekin, kızının kaybolmasından sonra 35 gün geçmesine rağmen henüz kızıyla ilgili kendi edindikleri dışında hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi.

“90’lı yıllara mı döndük”

Kızının kaybolmasının veya gözaltına alınmasının devletin sorumluluğundaki bir olay olduğu söyleyen Esat Ekin “ Ankara gibi yerde saat 15.00 gibi bir zamanda bir insan kayboluyorsa ve bulunamıyorsa bu devletin sorumluğundadır. Ben kızımı istiyorum. Kızımın gözaltında olduğunu düşünüyorum. Acaba 90’lı yıllara geri döndük mü diye düşünüyorum” dedi.