birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.01.2021 14:55

Mülkiyeli öğrenciler: Bugünden itibaren yürümeye başlıyoruz, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz

Mülkiyeli öğrenciler, üniversitelerde baskı ortamından muzdarip olduklarını belirterek, "Bugünden itibaren yürümeye başlıyoruz. Layık olduğumuz özerk, demokratik üniversiteye sahip olana kadar da durmayacağız" dedi. Yapılan açıklamada, dayanışmayı büyütme çağrısı yapıldı.

Mülkiyeli öğrenciler: Bugünden itibaren yürümeye başlıyoruz, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu'ya yönelik eylemlere ilişkin açıklama yaptı.

"Geçtiğimiz günlerde iktidarın üniversitelere müdahalesinin bir örneğini daha gördük" denilen açıklamada, "Biz Mülkiye öğrencileri olarak bu baskıcı müdahaleleri okulumuzun geçmişinden ve bugününden tanıyoruz. Mülkiye Dayanışması, böyle bir ortamda Mülkiyeli öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşturuldu. Söyleyecek çok sözümüz, yapacak çok işimiz var" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şöyle devam etti: "Sorunumuz bir; üniversitemizde sesimizin kısılmasından ve yaratılmaya çalışılan baskı ortamından muzdaribiz. İktidarın üniversitemiz üzerinde yıllardır süren baskılarına karşı sesimizi daha da yükseltme ihtiyacı duyuyoruz."

"Bugünden itibaren yürümeye başlıyoruz" denilen açıklamada, "Layık olduğumuz özerk, demokratik üniversiteye sahip olana kadar da durmayacağız. Bugünlerde de görüyoruz ki yürüyüş kolektif bir bilinç ve dayanışma olmadan mümkün değil. Bütün sıra arkadaşlarımızı bu dayanışmayı büyütmeye, beraber yürümeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol