birgün

10° AÇIK

YAŞAM 29.01.2021 07:37

Mülkiyet hakkı ihlal edildi

Mülkiyet hakkı ihlal edildi

HABER MERKEZİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), Zonguldak’ta maden ocağının faaliyetinden dolayı evi zarar gören yurttaşın mülkiyet hakkı bağlamında başvuru hakkının ihlal edildiğine karar verdi. AYM, yapısal sorunun çözümü için kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilmesine hükmetti.

Türkiye’nin en büyük taş kömürü rezervlerine sahip Zonguldak’ın merkez ilçesine bağlı Dilaver Mahallesi’nde bulunan Sabri Uhrağ adlı yurttaşa ait taşınmaz, madencilik faaliyetleri nedeniyle yıkıldı.

Uhrağ, taşınmazının kusurlu kömür üretimi nedeniyle Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü (TTK) ve maden işletme devrini alan Demir Maden Petrol Üretim İnşaat Turizm Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş. aleyhine Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Evi yıkılan Uhrağ, dava dilekçesinde yıkım, enkaz, nakliye ve yeniden inşa dolayısıyla uğradığı zararlardan dolayı 10 bin TL’nin yasal faizi ile davalılardan alınmasını talep etti.

MAHKEME BİLİRKİŞİYİ GÖRMEZDEN GELDİ

Bilirkişi heyeti atayan mahkeme, raporda yüzde evin yıkılmasında yüzde 85 oranında kömür üretiminden dolayı olduğu belirtilmesine rağmen davayı reddetti.

Mahkeme kararında maden işletmeciliği sebebiyle meydana gelen zararlardan dolayı bir hak ve tazminat talep etme hakları bulunmadığı belirtildi.

Kararı temyize götüren Uhrağ Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin de başvuruyu reddetmesi üzerine Uhrağ, AYM’ye başvurdu. AYM’nin Resmi Gazete’de çıkan kararında ‘mülkiyet hakkı bağlamında etkili başvuru hakkının ihlal edildiği iddialarının kabul edilebilir olduğuna karar verilmiştir’ denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol