birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Mülkü kalmayan DMO’nun depoları ofise dönüştürülecek

AKP iktidarları boyunca mülklerini elden çıkararak yıllık 3,8 milyon TL kira ödemeye mahkûm edilen DMO, müdürlük binasında bulunan iki depoyu ofise dönüştürecek. İnşaat firmasına 19 milyon 566 bin TL ödenecek.

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.07.2022 06:30
Mülkü kalmayan DMO’nun depoları ofise dönüştürülecek
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Cumhuriyet'in kuruluş dönemine ait kamusal kurum, kuruluş ve alanları birer birer tasfiye eden AKP iktidarları, Devlet Malzeme Ofisi'ni (DMO) de mülksüzleştirdi. Mülkleri elden çıkarılan ve kiracı durumuna düşürülen DMO, iki depo, İstanbul’daki bir yerleşke ve Van’daki bir ünite için 2022 yılında 4 milyon TL’ye yakın kira ödedi. Değerli mülkleri elden çıkartılan ve 2016 ile 2022 yıllarını da kapsayan yedi yılda kiraladığı yerler için 13 milyon 388 bin TL ödeme yapan DMO, şimdi de genel merkezde yer alan depoları ofise dönüştürmek için harekete geçti. Depoların dönüşümünün gerçekleştirilmesi için çalışmaların 11 Nisan’da başladığı, ekim ayında ise tamamlanacağı öğrenildi.

DÖNÜŞÜM MALİYETİ 19,5 MİLYON TL

DMO Genel Müdürlüğü B Blok Zemin Kat ve birinci katta bulunan depoların ofise dönüştürülmesinin idareye maliyetinin 19 milyon 566 bin TL olacağı öğrenildi. Ofise dönüştürülecek depolardan birinin bin 600 metrekare, diğerinin ise bin 800 metrekare olduğu belirtildi.

KİRAYA, “TELAFİ” SAVUNMASI

DMO’nun 2022 yılında ödediği 3,8 milyon TL’lik kira, iki depo, İstanbul’daki bir yerleşke ve Van’daki bir üniteyi kapsıyor. DMO Genel Müdürü Mücahit Özdemir, idarenin ödediği kira tutarına yönelik eleştirileri, “Depolardan biri de YSK’ye ait, onu daha sonra oradan telafi ediyoruz. Yani o kadar da değil aslında, onu da düşmemiz gerekebilir” şeklinde savunuyor. DMO’nun ödediği kiranın bazı yıllara göre dağılımı ise resmi raporlar ile şöyle ortaya konuldu:

• 2016: 1 milyon 120 bin TL
• 2018: 1 milyon 373 bin TL
• 2020: 1 milyon 972 bin TL
• 2022: 3 milyon 800 bin TL.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol