birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 29.10.2018 09:43

Mülteci düşmanlığı ve korku öğretiliyor

Georgiadis, ‘’Evlerinde televizyon izleyen kişilere mültecileri sevmemeleri öğretildi” derken Berberakis, göç konusunda medyanın insani davranmadığına dikkat çekti

Mülteci düşmanlığı ve korku öğretiliyor

Göç, Mültecilik ve İnsanlık temalı Kartepe Zirvesi’nde “Dünya Medyası ve Göç” konulu panel düzenlendi. Yunan gazeteci Stelyo Berberakis paneldeki konuşmasında, “Göç gibi konularda, insani konularda medya tarafından insani davranılmıyor. Gazeteler ve televizyonların aralarında hep bir reyting yarışı var. İnsandan daha çok haberin ön plana çıkmasına daha çok önem veriyorlar” dedi.

Avrupa Birliği’nin göçmenler için Yunanistan’a verdiği hibelerin nerelere harcandığının bilinmediğini kaydeden, “Yunanistan’da göçmenler için ayrılan 1 milyar 700 milyon avro nereye gitti? Yunanistan’daki mülteciler için verilen yardım nereye harcandığı konusunda Yunanistan hükümetine soruşturma açıldı. Avrupa Birliği’nin vermiş olduğu mali yardımın bir kısmı STK’lere bir kısmı da Savunma Bakanlığı’na gidiyor. Bu STK’lerin arasında 2-3 tanesinin mali yardım amaçlı olarak değil de paravan örgütler olduğu ve kaçakçılarla birlikte olduğu medya sayesinde ortaya çıktı” diye konuştu.

multeci-dusmanligi-ve-korku-ogretiliyor-525532-1.Berberakis, aşırı milliyetçilerin körüklediği mülteci düşmanlığının da son dönemde arttığını belirtti.

Gazeteci Nikos Georgiadis de panelde, “Şimdilerde Avrupa medyası tarafından rahatsızlık verecek, düşmanvari bir gündem yaratıldı. Korkmak öğretildi. Evlerinde rahat koltuklarında televizyon izleyen kişilere mültecileri sevmemeleri ve onlardan korkmaları öğretildi. Hükümetler bu korkuyu oluşturmaya çalıştı, sonra yerel yönetimler de bunu yapmıştı. Medya abartılı görüntüler yalan haberler yapmaya devam etti” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız