Mültecilere ırkçı ‘on emir’

14.05.2019 09:29 DÜNYA
Avusturya’da göç politikası konusunda tutucu tavrıyla tanınan ilticadan sorumlu bakan Gottfried Waldhäusl mülteciler için ‘Göçün On Emri’ listesi hazırladı. Ayrımcı uygulamaları derinleştireceği tahmin edilen On Emir listesinde ‘Avusturya’ya minnet göstermek’ maddesi de yer alıyor. Welt gazetesinin haberine göre bu kurallar, eyaletin iltica konularından sorumlu bakanı aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi’nin (FPÖ) bir üyesi olan Waldhäusl’ın […]

Avusturya’da göç politikası konusunda tutucu tavrıyla tanınan ilticadan sorumlu bakan Gottfried Waldhäusl mülteciler için ‘Göçün On Emri’ listesi hazırladı.

Ayrımcı uygulamaları derinleştireceği tahmin edilen On Emir listesinde ‘Avusturya’ya minnet göstermek’ maddesi de yer alıyor. Welt gazetesinin haberine göre bu kurallar, eyaletin iltica konularından sorumlu bakanı aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi’nin (FPÖ) bir üyesi olan Waldhäusl’ın imzasını taşıyor. Ülkede tartışma yaratacak maddeler arasında, Almanca öğrenmek, Avusturya yasalarına bağlı kalmak, ‘Avusturya değerlerini’ benimsemek ve çocuklarını buna göre yetiştirmek, Avusturya’ya minnet göstermek gibi emirler bulunuyor.

Mülteci çocuklara“baş belası” demişti

Göç politikası konusundaki tutucu tavrıyla bilinen Waldhäusl, Kasım 2018’de Çekya sınırındaki Drasenhofen’de, reşit olmayan yaştaki çocuk mülteciler için bir mülteci merkezi kurdurmuştu. Waldhäusl, söz konusu merkezde kalacak çocuklara ilişkin “kötü namlı baş belaları” tabirini kullanmıştı. Büyük eleştirilere maruz kalan merkez, sonradan kapatılmıştı.

Halkın yüzde 43’ü aşırı sağ tehdidinden korkuyor

Öte yandan, Avrupa’da 8 ülkede yapılan anket, katılımcıların yüzde 43’ünün kıta genelinde aşırı sağın yükselişini tehdit olarak algıladığını ortaya koydu. Kamuoyu araştırma kuruluşu YouGov, Almanya, Fransa, Belçika, İspanya, İtalya, Polonya, İsveç ve Macaristan’da yaklaşık 8 bin kişiyle anket gerçekleştirdi.

Anket, AB vatandaşlarının yüzde 43’ünün, aşırı sağın birlik genelinde yükselişini tehdit olarak algıladığını ortaya çıkardı. Aşırı sağın yükselişine ilişkin tehdit algısının en yüksek olduğu ülke Almanya (yüzde 56) olarak ön plana çıkarken, Almanya’yı İsveç (yüzde 48) ve İspanya (yüzde 45) takip etti.