birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 25.03.2018 10:39

Mültecilerle ilgili doğru olarak bilinen beş yanlış

Mültecilerle ilgili doğru olarak bilinen beş yanlış

Mülteciler Derneği, mültecilerle ilgili hemen hemen her gün sosyal medyada haberler çıktığını ifade ederek, mültecilere ilişkin ‘doğru bilinen yanlışlar’ı derledi. “Suriyelilerle ilgili doğru bilinen yanlışlar” başlığıyla kamuoyuyla paylaşılan derlemede, şunlar belirtildi:

1. Suriyelilerin telefon faturasını devlet ödeyecek
Suriyelilerin telefon parasının devlet tarafından ödeneceği iddiası uydurma bir haberden ibarettir. İlk kez Sözcü gazetesinde ortaya atılan iddia Göç İdaresinin açıklaması ile yalanlanmıştır.

2. Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor
Üniversite konusunda Suriyeli öğrenciler için hiç bir ayrımcılık yapılmamaktadır. Amerikan vatandaşı olan bir öğrenci Türkiye’de hangi haklara sahipse bir Suriyeli öğrenci de aynı haklara sahiptir.

3. Suriyeliler arabaları için vergi ödemiyor
Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları motorlu taşıtlar vergisine (MTV) tabidir. Herkes gibi Suriyeliler de sahip oldukları araçları için MTV ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler.

4. Seçimlerde Suriyeliler de oy kullanacak
Seçimlerde oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde oy kullanamaz.

5. Suriyeliler devlet memuru olarak işe alınacak
Devlet memuru olmanın ilk şartı Türk Vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı değildirler. Suriyeliler Türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşamaktadırlar. Yabancıların memur olma hakları yoktu

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız