birgün

5° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.07.2016 19:55

Münih'teki silahlı saldırıda 9 kişi öldü

Almanya'nın Münih kentindeki bir alışveriş merkezinde etrafa ateş açıldı. Yerel basın en az 15 ölü olduğu bilgisini verdi.

Münih'teki silahlı saldırıda 9 kişi öldü

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı, 18 yaşında İran asıllı bir Alman'ın gerçekleştirdiği bildirildi.

Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrae, düzenlediği basın toplantısında, soruşturma kapsamında yerel saat ile 20.30'da alışveriş merkezinin yakınındaintihar eden bir kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi. Andrae, görgü tanıklarının ifadeleri ve kamera kayıtlarınındeğerlendirmesi sonucu failin bu kişi olduğunu belirlediklerini aktardı. Soruşturmaya göre, failin 18 yaşında İran asıllı bir Alman olduğunu bildiren Andrae, "Başka kişilerin bu olaya karıştıkları yönünde ipucumuz yok" dedi.

Olayda, saldırgan dahil 10 kişinin öldüğünü açıklayan Andrae, 3'ü ağı olmak üzere 16 kişinin yaralandığını ve bunlardan bazılarının çocuk olduğunu dile getirdi. Andrae, saldırının 3 kişi tarafından gerçekleştirildiği iddiasına ilişkin, "Bazı kişiler olay yerinden araçlarıyla hızla ayrıldı ve bunlardan şüpheli duyuldu ancak olayla hiçbir ilgileri yoktu." diye konuştu.

"Saldırgan çifte vatandaş"

Saldırının neden gerçekleştirildiğine dair şimdilik bir bilgi bulunmadığına değinen Andrae, failin 2 yıldır Münih'te yaşadığını anlattı."Failin şimdiye kadar poliste bir kaydı yok" diyen Andrae, bu kişinin hem Alman hem de İran vatandaşlığına sahip olduğu bilgisini verdi. Andrae, saldırganın önce bir restoranın önünde, daha sonra alışveriş merkezinde insanlara ateş ettiğini, ardından kaçtığını belirtti.

Olayda hayatını kaybedenlerin kimliğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan Andrae, öncelikle aileleri ve yakınlarına bilgi verilmesi gerektiğini ifade etti. Hubertus Andrae, özel timin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 300 polisinsaldırıyla ilgili görev yaptığını sözlerine ekledi.

almanya-da-silahli-saldiri-olu-ve-yaralilar-var-163980-1.

almanya-da-bir-avm-de-silah-sesleri-olu-ve-yaralilar-var-163961-1.almanya-da-bir-avm-de-silah-sesleri-olu-ve-yaralilar-var-163962-1.

almanya-da-silahli-saldiri-olu-ve-yaralilar-var-163978-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol