birgün

24° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.12.2018 07:40

Munzur'daki tüm HES projelerine iptal: Munzur Vadisi kazandı

Munzur'daki tüm HES projelerine iptal: Munzur Vadisi kazandı

Ankara 3. İdare Mahkemesi, Dersim’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan 4 baraj ve 5 hidroelektrik santralı (HES) projesini iptal etti.

Munzur Milli Parkı’nda yapılması planlanan tüm baraj ve hidroelektrik santralı (HES) projeleri ile 2003 yılında işletmeye alınan Mercan HES Projesi iptal edildi. Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi’nce yeniden yapılan yargılamada “üstün kamu yararı” kararı ile yapımı planlanan baraj ve HES projelerinin iptal edildiğini bildirildi. Kararda “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının bulunduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğu tartışmasızdır” denildi. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ‘olumlu’ kararı veya ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alınmadıkça projelerle ilgili onay ve izin verilmediği de kararda hatırlatıldı.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE
Munzur Özgür Aksın Meclisi’nce konuya dair bir açıklamada yapıldı. Munzur kıyısında yapılan açıklamada konuşan Avukat Barış Yıldırım, kararın emsal niteliğinde olduğunu belirtti. Yıldırım, “Karar halihazırda faaliyette bulunan Mercan HES Projesi için de bağlayıcıdır” dedi.

Yıldırım, Türkiye tarihinde ilk defa “Üstün Kamu Yararı” kararı ile projelerin bir mahkemece iptal edildiğini de ifade etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız