birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Murat Emir'den vaka artışı uyarısı: Böyle giderse, ağır bedeller ödeme riskiyle karşı karşıyayız

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, artan Covid-19 vakalarına dikkat çekerek, “Sağlık Bakanı, halkımızı büyük bir rehavete sürüklüyor ve pandemi bitmiş gibi davranıyor. Test yapmıyorlar, test sayılarını açıklamıyorlar. İnsanlar hastalanıyor ama çoğu hastalandığını dahi bilmiyor. Bu nedenle de şu anda Covid-19 son derece yaygın. Hepimizin etrafında birkaç hasta olmaya başladı. Böyle giderse sonbaharda, hatta kış aylarında ağır bedeller ödeme riskiyle karşı karşıyayız” dedi.

GÜNCEL 29.06.2022 15:15
Murat Emir'den vaka artışı uyarısı: Böyle giderse, ağır bedeller ödeme riskiyle karşı karşıyayız Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, artan Covid-19 vakalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Emir, bugün yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nı önlem almaya çağırdı.

"Covid-19 hem dünyada hem de ülkemizde artarak şiddetlenmeye devam ediyor. Özellikle son aylarda Avrupa’da ciddi sayıda vaka sayılarının arttığını biliyoruz" diyen Emir, "Ama Türkiye’de maalesef Sağlık Bakanlığı, yine kafasını kuma gömmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı, halkımızı büyük bir rehavete sürüklüyor ve pandemi bitmiş gibi davranıyor. Test sayılarını dahi açıklamıyorlar. Oysa herkese test yapmak hastalığı kontrol altında tutmak için son derece değerli ama test yapmıyorlar, test sayılarını açıklamıyorlar. İnsanlar hastalanıyor ama çoğu hastalandığını dahi bilmiyor" eleştirisini yaptı.

Bu nedenle de şu anda Covid-19'un son derece yaygın olduğu değerlendirmesini yapan Emir, "Hepimizin etrafında birkaç hasta olmaya başladı. Böyle giderse sonbaharda, hatta kış aylarında ağır bedeller ödeme riskiyle karşı karşıyayız" ifadelerine yer verdi.

"AVRUPA ÜLKELERİ ÖNLEMLERİNİ TEKRAR GÜNDEMLERİNE ALDILAR"

Tüm dünyada ciddi önlemler alınmaya başlandığını belirten Emir, sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle Avrupa’daki artışı önlemek için Avrupa ülkeleri, Covid-19 önlemlerini tekrar gündemlerine aldılar. Türkiye’yi yönetenler maalesef pandemi bitmiş, hiçbir şey yokmuş gibi davranıyorlar, oysa hasta sayıları giderek artıyor. Özellikle yeni B4 ve B5 varyantlarının tam aşılı kişilere bile bulaştığını ve ciddi sağlık sorunları yarattığını biliyoruz.

Bu nedenle ciddiye almak zorundayız ve pandemi bitmiş gibi davranamayız. En azından Sağlık Bakanlığı’nın daha ciddi davranması lazım, özellikle de test sayılarını, günlük vaka sayılarını, hasta sayısını doğru açıklaması lazım ve çok geç olmadan bazı önlemlerin tekrar gündeme getirilmesi lazım."

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol