birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı. Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül olurken, ödüller 18 Eylül'de açıklanacak.

MEDYA 06.07.2022 13:26
Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
Abone Ol google-news

29’uncu kez düzenlenecek olan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı.

Musa Anter ve görevi başında yaşamını yitiren basın çalışanları anısına bu yıl 29’uncu kez Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri düzenlenecek. Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği yarışma için başvurular başladı. Yarışma, “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (Haber Fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda düzenleniyor.

Her katılımcı, sadece bir dalda ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilecek.

Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetede yayınlanabilecek. Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2022, seçilen eserlerin açıklanma tarihi ise 18 Eylül 2022.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

Yarışmaya katılım koşulları şöyle:

>> Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir.

>> Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Yeni Yaşam gazetesi çalışanları katılamazlar.

>> Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2021 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir.

>> Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir.

>> Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

>> Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.

>> Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.

>> Eser yayınlanmamış ise eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.

>> Katılımcılar; özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.

TÜRKÇE, KÜRTÇE VE KADIN HABERCİLİĞİ DALLARI

>> Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum-yaşam, kültür-sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler.

>> Yarışmaya katılacak haberler yazılı basında yayınlanmış ise PDF formatında, internet medyasında yayınlanmış ise Word formatında da aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

>> İnternet medyasında yayımlanan haberlerin linkinin de gönderilmesi gerekmektedir.

FOTOĞRAF DALI

>> Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir.

>> Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır.

>> Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir.

>> Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

>> Fotoğraflar, JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

*Fotoğrafların “haber fotoğrafı” niteliği taşıması gerekmektedir.

KARİKATÜR DALI

>> Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır.

>> Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir.

>> Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

>> Karikatürler JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

JÜRİ ÜYELERİ

Türkçe Haber Jürisi: Tuğrul Eryılmaz, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, Hüseyin Aykol

Kürtçe Haber Jürisi: Leyla Ayaz, Kadri Esen, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen

Kadın Haberciliği Jürisi: Habibe Eren, Pınar Ural, Bircan Değirmenci, Ceren Sözeri, Elif Akgül

Fotoğraf Jürisi: Çetin Altun, Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Nezahat Doğan, Refik Tekin

Karikatür Jürisi: İmam Cici, Sefer Selvi, Aslı Alpar

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol