Musa Anter Gazetecilik Ödülleri'nde BirGün'den Uğur Şahin'e Juri Özel Ödülü

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nde; BirGün Editörü Uğur Şahin, ‘Günde 300 kamyonun geçtiği sakin şehir’ haberiyle Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü

musa-anter-gazetecilik-odulleri-nde-birgun-den-ugur-sahin-e-juri-ozel-odulu-511533-1.

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Beş ayrı dalda gerçekleşen yarışmada Türkçe haber dalındaki ödülü, “Çanak Anten’den Wireless’a: Kürt illerinde değişen haber alma pratiği” haberiyle Gazete Karınca’dan Bekir Avcı verildi. Türkçe haber dalında BirGün Editörü Uğur Şahin, ‘Günde 300 kamyonun geçtiği sakin şehir: Trakya’yı tamamen gözden çıkarmışlar’ başlıklı haberiyle Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Şahin; söz konusu haberinde Trakya’daki doğa talanını kaleme almış ve Trakya’nın ilk ‘Sakin Şehir’ (Cittaslow) unvanını taşıyan Kırkalereli’nin Vize ilçesinde 300-400 kamyonluk hafriyat aracı trafiğine dikkat çekmişti.

“Faili meçhul dosyaları yakılması için SEKA’ya gönderiliyordu” haberiyle Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan da Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Kürtçe habere Jüri Özel Ödülü

Kürtçe haber dalında ise jüri, katılan haberler arasında birincilik kriterlerine uygun haber bulamadığını açıkladı. Kürtçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, e-rojname’den Zeynel Bulut’un “Li Ser şopa dîrokê: Gundê Melekê Tawîs Tawîsî” haberine gitti.

Fotoğraf ödülü Tunç ve Arık’a

Yarışmada fotoğraf ödülü ise iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, Gazete Fersude’den Hayri Tunç ve Cumhuriyet’ten Vedat Arık’ın Cumartesi Anneleri’nin yasaklanan 700. hafta eyleminden çektiği fotoğraflara birincilik ödülünü verdi. Bu yıl fotoğraf dalında Jüri Özel Ödülü, Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın Afrin’de çektiği 21 sivilin yaşamını yitirdiği bombardımanda yaralanan bir aileye ilişkin fotoğrafa verildi.

Karikatür ödülü iki esere

musa-anter-gazetecilik-odulleri-nde-birgun-den-ugur-sahin-e-juri-ozel-odulu-511532-1.

Karikatür dalında da birincilik ödülü iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, birincilik ödülünü Özgür Evran ve Beşir Geroğlu’nun karikatürlerine verdi.

Kadın haberciliğinde ödül MA’ya

Kadın Haberciliği dalında ise ödülün sahibi Mezopotamya Ajansı’ndan “Telhamut Çadır Kenti’nde mülteci kadınlar bir paket süt için fuhuşa zorlanıyor” haberiyle Arjin Dilek Öncel oldu.

Onur Ödülü Cumartesi Anneleri’ne

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde yarışma jürisi Onur Ödülü’nü Cumartesi Anneleri’ne verdiğini açıkladı.

Jüride kimler vardı?

Türkçe haber jürisi: Hüseyin Aykol, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı.

Kürtçe haber jürisi: Reşat Sorgul, Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Mehmet Ali Ertaş.

Kadın haberciliği jürisi: Burcu Karakaş, Nevin Cerav, Dicle Müftüoğlu, Derya Ceylan, Ayşe Oyman.

Fotoğraf jürisi: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge.

Karikatür jürisi: Doğan Güzel, İmam Cici, Sefer Selvi, Rewhat Arslan.

Vurulduğu yerde anma

Musa Anter için ilk tören 20 Eylül’de saat 11.30’da 26 yıl önce vurularak katledildiği Diyarbakır Seyrantepe’deki sokakta yapılacak. Aynı gün öğleden sonra Mardin’in Nusaybin ilçesi Akarsu köyünde Anter’in mezarı başında saat 15.00’te anma düzenlenecek.

Ödül töreni İstanbul’da

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, 22 Eylül Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. Tören, saat 18.00’de TMMOB Mimarlar Odası’nın Beyoğlu Karaköy’de bulunan binasındaki konferans salonunda düzenlenecek.

Genç ile Ekinci
ödülünü almıştı

BirGün Editörü Uğur Şahin, Çağdaş Gazeteciler Derneği 2017 yılı Başarı Ödülleri’nde Rafet Genç Haber Ödülü ile Mimarlar Odası 2018 Oktay Ekinci Basın Ödülü’ne layık görülmüştü.