birgün

17° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 12.05.2020 12:14

Musk, koronavirüsü umursamadan Tesla fabrikasını yeniden üretime açıyor

Daha önce koronavirüs kısıtlamalarını “faşistçe” bulduğunu açıklayan ABD’li girişimci Elon Musk, yasağa rağmen Tesla’nın Kaliforniya’daki fabrikasını bugün açacağını duyurdu ve “Birisi tutuklanacaksa beni tutuklayın” dedi

Musk, koronavirüsü umursamadan Tesla fabrikasını yeniden üretime açıyor

ABD’li girişimci ve Tesla şirketinin genel müdürü (CEO) Elon Musk, koronavirüs tedbirleri konusundaki umursamaz tavrını sürdürüyor.

Musk, koronavirüs tedbirleri nedeniyle izin alamamasına rağmen, Tesla'nın Kaliforniya’nın Alameda ilçesinde bulunan fabrikasının bugün üretime başlayacağını duyurdu.

Kendisinin de faaliyete geçen fabrikada olacağını belirten Musk, “Birisi tutuklanacaksa sadece beni tutuklayın” ifadelerini kullandı.

Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şöyle dedi:

‘HERKESLE BİRLİKTE BANTTA OLACAĞIM’

“Alamede İlçesi'nin kurallarına rağmen Tesla yarın (bugün) üretime başlayacak. Ben de herkesle beraber bantta olacağım. Birisi tutuklanacaksa sadece beni tutuklayın”

Musk daha sonra ise aslında Kaliforniya eyaletinden üretim onayını aldıklarını ancak ilçe yönetiminin bu onayı iptal ettiğini iddia ederek, “ABD'deki diğer tüm otomotiv firmaları üretim izni aldı. Sadece Tesla dışarıda bırakıldı. Bu çok saçma” diye yazdı.

ABD’li girişimci, 3 gün önce de Kaliforniya'daki sıkı tedbirler dolayısıyla şirketi Teksas'a taşıyabileceğini söylemişti.

KALİFORNİYA’DAKİ DURUM

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, eyalette işletmelerin faaliyetlerine devam etmesini sağlamak amacıyla, fabrikaların, işçilerinin en fazla yüzde 30'unu çalıştırmak koşuluyla yeniden işbaşı yapmasına olanak tanımıştı.

Bununla birlikte Vali’nin planı, yerel yönetimlerin daha kısıtlayıcı kuralları yürütebileceğine dair bir uyarı da içeriyordu.

Bu kapsamda Tesla fabrikasının da bulunduğu Alameda ilçesi, geçen hafta ‘evde kalma’ uygulamalarını Mayıs sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Vali Newsom dün gerçekleştirdiği günlük koronavirüs brifingi sırasında, Tesla ve Musk'a, Alameda ilçesi ile şirket arasındaki sorunun önümüzdeki birkaç gün içinde çözüleceğine inandığını söyleyerek mesaj verdi.

Newsom, Musk’ı uzun süredir desteklediğini ve ‘yenilikçi ruhlara saygı duyduğunu’ da sözlerine ekledi.

ÖNLEMLERİ ‘FAŞİSTÇE’ BULMUŞTU!

Fabrikasını yeniden açacağını duyuran Musk, geçtiğimiz günlerde de koronavirüs önlemlerine yönelik ilginç sözleriyle gündeme gelmişti.

Musk, ABD'de koronavirüs salgınına karşı uygulanan sosyal mesafe ve karantina önlemlerinin Anayasa'ya aykırı ve "faşistçe" olduğunu öne sürerek, “Amerikalılara kahrolası özgürlüklerini geri verin” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol