birgün

15° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 12.05.2020 12:14

Musk, koronavirüsü umursamadan Tesla fabrikasını yeniden üretime açıyor

Daha önce koronavirüs kısıtlamalarını “faşistçe” bulduğunu açıklayan ABD’li girişimci Elon Musk, yasağa rağmen Tesla’nın Kaliforniya’daki fabrikasını bugün açacağını duyurdu ve “Birisi tutuklanacaksa beni tutuklayın” dedi

Musk, koronavirüsü umursamadan Tesla fabrikasını yeniden üretime açıyor

ABD’li girişimci ve Tesla şirketinin genel müdürü (CEO) Elon Musk, koronavirüs tedbirleri konusundaki umursamaz tavrını sürdürüyor.

Musk, koronavirüs tedbirleri nedeniyle izin alamamasına rağmen, Tesla'nın Kaliforniya’nın Alameda ilçesinde bulunan fabrikasının bugün üretime başlayacağını duyurdu.

Kendisinin de faaliyete geçen fabrikada olacağını belirten Musk, “Birisi tutuklanacaksa sadece beni tutuklayın” ifadelerini kullandı.

Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şöyle dedi:

‘HERKESLE BİRLİKTE BANTTA OLACAĞIM’

“Alamede İlçesi'nin kurallarına rağmen Tesla yarın (bugün) üretime başlayacak. Ben de herkesle beraber bantta olacağım. Birisi tutuklanacaksa sadece beni tutuklayın”

Musk daha sonra ise aslında Kaliforniya eyaletinden üretim onayını aldıklarını ancak ilçe yönetiminin bu onayı iptal ettiğini iddia ederek, “ABD'deki diğer tüm otomotiv firmaları üretim izni aldı. Sadece Tesla dışarıda bırakıldı. Bu çok saçma” diye yazdı.

ABD’li girişimci, 3 gün önce de Kaliforniya'daki sıkı tedbirler dolayısıyla şirketi Teksas'a taşıyabileceğini söylemişti.

KALİFORNİYA’DAKİ DURUM

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, eyalette işletmelerin faaliyetlerine devam etmesini sağlamak amacıyla, fabrikaların, işçilerinin en fazla yüzde 30'unu çalıştırmak koşuluyla yeniden işbaşı yapmasına olanak tanımıştı.

Bununla birlikte Vali’nin planı, yerel yönetimlerin daha kısıtlayıcı kuralları yürütebileceğine dair bir uyarı da içeriyordu.

Bu kapsamda Tesla fabrikasının da bulunduğu Alameda ilçesi, geçen hafta ‘evde kalma’ uygulamalarını Mayıs sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Vali Newsom dün gerçekleştirdiği günlük koronavirüs brifingi sırasında, Tesla ve Musk'a, Alameda ilçesi ile şirket arasındaki sorunun önümüzdeki birkaç gün içinde çözüleceğine inandığını söyleyerek mesaj verdi.

Newsom, Musk’ı uzun süredir desteklediğini ve ‘yenilikçi ruhlara saygı duyduğunu’ da sözlerine ekledi.

ÖNLEMLERİ ‘FAŞİSTÇE’ BULMUŞTU!

Fabrikasını yeniden açacağını duyuran Musk, geçtiğimiz günlerde de koronavirüs önlemlerine yönelik ilginç sözleriyle gündeme gelmişti.

Musk, ABD'de koronavirüs salgınına karşı uygulanan sosyal mesafe ve karantina önlemlerinin Anayasa'ya aykırı ve "faşistçe" olduğunu öne sürerek, “Amerikalılara kahrolası özgürlüklerini geri verin” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız