Musluğu kesilen yandaş TürkMedya'da kriz

20.08.2019 15:24 GÜNCEL

AKP'ye yakın Star, Akşam ve Güneş gazeteleriyle 24 TV’yi bünyesinde bulunduran TürkMedya’da yaşanan kriz devam ediyor.

RTÜK’ten kanallara Bursa Şehir Hastanesi’ni tanıtma zorunluluğu: Bildirici karşı çıktı RTÜK’ten kanallara Bursa Şehir Hastanesi’ni tanıtma zorunluluğu: Bildirici karşı çıktı

Odatv’nin haberine göre; medya grubu bünyesinde bulunan matbaadan 130 kişi işten çıkarıldı. Matbaanın kapatılması gündeme alınırken, belli bir seviye üzerinde maaş alan çalışanların da maaşlarının yarısının yatırıldığı belirtildi. Üst düzey çalışanların son maaşları ise halen yatmadı.

TürkMedya’da yaşanan bu krizin, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmesiyle ilgisi bulunduğu ileri sürülmüştü. Medya grubunun AKP döneminde reklam geliri adı altında desteklendiği konuşulmuştu.

TürkMedya'daki krize ilişkin başka bir iddia gündeme geldi.

Odatv'nin aktardığı iddiaya göre, TürkMedya’nın batmasını isteyenlerin AKP içinden "Turkuvaz Medya Grubu" olduğu öne sürüldü.

İBB'den her ay 'reklam geliri' alan TürkMedya'nın musluğu kesildi İBB'den her ay 'reklam geliri' alan TürkMedya'nın musluğu kesildi

Kamu kurumlarının reklamlarının ağırlıklı olarak Sabah’a, A Haber’e ve ATV’ye yönlendirildiği, diğer yandaş medya kuruluşlarının ise “üvey evlat” muamelesi gördüğü iddia edilirken başta kamu bankalarının olmak üzere verilen reklamların yüzde 80’inin Turkuvaz Medya Grubu’una aktığı konuşuluyor. Yandaşlar arasındaki bu durumun Berat Albayrak’ın da bilgisi dahilinde bir operasyon olarak yönetildiği iddia ediliyor.

Haberde, Sabah, A Haber ve ATV grubunun; Star, Akşam, Güneş ve 24 TV grubunu bitirmek istediği öne sürülüyor.

Bir süre önce işten çıkarılan, 24 TV’nin iki tanınan ekran yüzü Ersoy Dede’nin ve Zeliha Saraç’ın geri alındığı konuşulurken; Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin eklerinin kapatılacağı iddia ediliyor.

AİHM Wikipedia dosyasını açtı, Türkiye'ye 31 Ekim'e kadar süre verdi AİHM Wikipedia dosyasını açtı, Türkiye'ye 31 Ekim'e kadar süre verdi