Musluktan su değil, hastalık akıyor

01.11.2019 10:36 SAĞLIK


Türkiye içilebilir musluk suyu açısından en tehlikeli 187 ülke arasında yer alıyor. Yılda kişi başına düşen ortalama kullanılabilir su miktarı bin metreküpten az olan ülkeler ‘su fakiri’ olarak nitelendirilirken Türkiye su fakiri olma yolunda hızla ilerliyor

Dünya genelinde su kaynakları hızla azalıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre 2030 yılında her 10 kişiden 4’ünün suya erişiminin olmayacağı öngörülüyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town, 2018 yılında dünyada içme suyu tükenen ilk kent olarak tarihe geçti. Su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı ve kuraklıklar nedeniyle giderek tükenmesinin yanı sıra, su kirliliği de en önemli problemlerden biri. Özellikle kimyasal atıkların çokluğu ve beşeri faktörlerin neden olduğu kirlilik nedeniyle su kalitesinin azalması, dünyanın pek çok şehrinde musluktan akan suyunun içilememesine neden oluyor. ABD merkezli Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC)’nin verilerini analiz eden Online PR Ajansı B2Press, 244 ülkenin musluk suyu kalitesini inceledi. Çalışmaya göre, 244 ülkeden 187’si güvenli olmayan musluk suyuna sahip iken yalnızca 57 ülke geçer not aldı. Türkiye ise, güvenli musluk suyuna sahip olmayan ülkeler listesinde yer alıyor.

Musluktan akan içme suyunun en kötü olduğu ülkelerin başında Bangladeş, Hindistan, Çin ve Endonezya yer alıyor.

Musluk suyunun en temiz olduğu ülkeler ise şöyle sıralanıyor:

>>>İngiltere
>>>Kanada
>>>Avustralya
>>>Yeni Zelanda
>>>Finlandiya.

DSÖ’nün verilerine göre her yıl yaklaşık 840 bin kişi, kullandığı kirli su ve yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünyada en çok su kirliliğine neden olan ülkeler arasında Çin, ABD, Hindistan, Japonya ve Almanya bulunuyor.

Türkiye’de kişi başına düşen temiz su miktarı günümüzde yaklaşık bin 520 metreküp olarak ölçülüyor. Ancak 2030 yılında nüfusun 100 milyona yaklaşmasıyla kişi başı düşen temiz su miktarının bin 100 metreküpe düşeceği öngörülüyor. Yılda kişi başına düşen ortalama kullanılabilir su miktarı bin metreküpten az olan ülkeler ‘su fakiri’ olarak nitelendirilirken Türkiye su fakiri olma yolunda hızla ilerliyor.