birgün

15° AÇIK

Mustafa Şentop, DBP'li Milletvekili Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

Meclis Başkanı Şentop, bir polise yumruk atan DBP'li Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Şentop, "Böyle bir suç konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir" diye konuştu.

SİYASET 14.06.2022 09:45
Mustafa Şentop, DBP'li Milletvekili Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in bir polise yumruk atmasına ilişkin, "Böyle bir suç konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir" dedi.

Şentop, Aydeniz'in, Kadıköy'de, “Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak için Gemlik’e yürüyoruz” sloganı ile aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin de olduğu kalabalık bir grubun gerçekleştirdiği yürüyüşe yapılan müdahale sırasında, DBP Milletvekili Aydeniz'in bir polise yumruk atmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

'KARMA KOMİSYONU'NA HAVALE EDİYORUZ'

Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini savunan Şentop, şunları söyledi:

"Dokunulmazlık milletvekillerinin şahsına tanınmış bir suç işleme, suçtan muaf olma özgürlüğü değildir. Dokunulmazlık; parlamento çalışmalarını güvence altına almak için, parlamento için verilmiş bir imkandır. Onun için bir milletvekilinin dokunulmazlık zırhını suistimal ederek böyle bir harekette bulunması çok büyük bir haddini bilmezliktir.

Bir milletvekilinin, açık bir şekilde kamuoyu önünde görevini yapmaya çalışan, kamu düzenini sağlamaya çalışan bir kamu görevlisine karşı bu şekilde bir müessir fiil denilen bir harekette bulunması, bence hiçbir şekilde dokunulmazlık kapsamında olmaması gereken bir husustur. Teknik olarak dokunulmazlık kapsamındadır, ama parlamentonun burada dokunulmazlık kaldırma yetkisi vardır, zaten mevzuatımıza göre de bu konularda tolerans gösterilmemesi gerekir kanaatimce. Özellikle bir milletvekilinin, görevini yapmaya çalışan bir güvenlik görevlisine karşı bu muameleyi yapmış olması, kamuoyunda da toplumda da infial uyandıran bir suçtur. Bu bakımdan benim şahsi kanaatim bu konuyla ilgili olarak dokunulmazlığın kaldırılması gerekir. Meclis Başkanlığına geldiği takdirde biz bunu Karma Komisyonu'na havale ediyoruz."

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol