birgün

14° AÇIK

SİYASET 27.10.2021 12:02

Mustafa Şentop, Meclis’in '2022 Yılı Bütçe Teklifi'ni açıkladı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, TBMM'nin 2022 yılı bütçe teklifinin 2 milyar 198 milyon 221 bin TL olduğunu bildirdi.

Mustafa Şentop, Meclis’in '2022 Yılı Bütçe Teklifi'ni açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte yetkileri büyük oranda elinden alınan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 2022 yılı bütçe teklifi belli oldu. Bütçe teklifini duyuran Meclis Başkanı Mustafa Şentop, "Meclis’in 2022 Yılı Bütçe Teklifi; 2 milyar 198 milyon 221 bin Türk Lirası" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Plan ve Bütçe Komisyonunda TBMM ile Kamu Denetçiliği Kurumunun bütçeleri görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

Burada yaptığı konuşmada, 2022 Yılı Bütçe Teklifi’nin 2 milyar 198 milyon 221 bin Türk Lirası olarak komisyona sunulduğunu belirten Şentop, şunları söyledi:

"2022 yılı bütçe teklifinin; %72,7’si Yasama, %22,3’ü Yönetim Ve Destek ve %5’i ise Program Dışı Giderler’den oluşmaktadır. Şimdiden 2022 Yılı Bütçemizin hayırlı olmasını diliyor, siz değerli milletvekillerimize saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum."

MECLİS'E SUNULAN KANUN TEKLİFLERİ VE SORU ÖNERGELERİ

Şentop, sunumunda, içtüzük çalışmalarına da değinerek, “Bu yasama döneminde umut ederim ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen mevcut içtüzüğümüzün yerine, yürürlüğe girdiği 1973 yılından bugüne kadar açığa çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda ve özellikle yeni hükümet sistemiyle uyumlu olacak şekilde yeni bir içtüzük de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan tüm siyasi partilerimizin katılımı ve uzlaşısıyla, özellikle içinde bulunduğumuz 5. Yasama Yılı'nda yürürlüğe konulabilir” dedi.

TBMM BAŞKANLIĞI’NA TOPLAM 771 KANUN TEKLİFİ SUNULDU

TBMM Başkanlığı’na, 33’ü uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunmasına ilişkin olmak üzere toplam 771 kanun teklifi sunulduğunu bildiren Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tekliflerden ve yine önceki yasama yıllarında Başkanlığımıza sunulan kanun tekliflerinden, (55’i uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunmasına ilişkin olmak üzere) toplam 81 teklif kanunlaşmıştır. Yine aynı dönemde çeşitli konularda 45 TBMM kararı alınmıştır. Bu verilerle birlikte içinde bulunduğumuz 27. Yasama Dönemi’nin tamamına baktığımızda, 27. Dönemde Başkanlığımıza sunulan toplam kanun teklifi sayısı 3 bin 925 olmuştur. Bu tekliflerden 196’sı kanunlaşırken, 3 bin 623’ü komisyonlarda, 66’sı ise Genel Kurul gündeminde bulunmaktadır. 27. Dönem içerisinde alınan TBMM kararlarının toplam sayısı ise 122’ye ulaşmıştır.”

'16 BİN 569 ÖNERGE İŞLEME ALINDI'

Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 4. Yasama Yılı’nda denetim kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler incelendiğinde, bu dönemde milletvekilleri tarafından 18 bin 75 yazılı soru önergesi verildiğini ve 16 bin 569 önergenin işleme alındığını kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol