birgün

8° AÇIK

Mustafa Varank: Uzay bir lüks değil

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,"Ekonomi bu haldeyken uzay lüks değil mi?" sorusunu "Uzay bir lüks değil. Yarış hatta artık savaş" ifadeleriyle yanıtladı. Varank, klostrofobisi sebebiyle uzaya gidemeyeceğini söyledi.

GÜNCEL 27.05.2022 09:24
Mustafa Varank: Uzay bir lüks değil Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son kabine toplantısından sonra yaptığı "Bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi sürecini başlatıyoruz" açıklamasının ardından 'uzaya gitme' kriterlerini açıkladı.

Hürriyet'ten Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan Varank, Fırat'ın "Ekonomi bu haldeyken uzay lüks değil mi?" sorusuna "Uzay bir lüks değil. Yarış hatta artık savaş. Rusya, Ukrayna’nın altyapısını vurunca Elon Musk’ın uyduları ile Ukrayna harekete geçebildi. Artık dünyada etki oluşturmak uzaydan geçiyor. Hindistan’ın kişi başına düşen milli geliri 1900 dolar ama uzay çalışmalarında öndeler. Uzay alanında yetişmiş gençler var, bu adımları atmazsak ben onlara ne alternatif sunacağım? Muhtarlara özel kalem mi yapacağım? Sonraki hedeflerimiz aya insansız hava aracı göndermek, tüm uydu kabiliyetini tek elde toplamak, en büyük gözlemevini kurmak.” ifadelerini kullandı.

'KLOSTROFOBİM VAR'

Uzay programına ilişkin detayları ve aranan özellikleri paylaşan Varank, “10 yıl mecburi hizmeti olacak. Türkiye’de konferanslar verecek. Uzay İstasyonu’nda bilimsel çalışmalar, deneyler yapacak. Buna uygun bir üniversiteden mezun olmalı. Sağlık şartları önemli. Tansiyonu olmayacak, örneğin ameliyat geçirmemiş olacak. Psikolojik testten geçecek. Uzaya gitmeden önce yaklaşık 8 aylık bir eğitim alacak." ifadelerini kullandı.

Fırat'ın "Siz gitmek ister miydiniz?" sorusuna Varank, "Ben gidemem. Öyle kapalı ortamlarda bulunamam. Klostrofobim var" diye yanıt verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol