birgün

15° AÇIK

‘Mutlu ve özgür olmak için hayal kurmak önemli’

KÜLTÜR SANAT 26.01.2022 10:10
‘Mutlu ve özgür olmak için hayal kurmak önemli’
Abone Ol google-news

Kadir İNCESU

Ataşehir Belediyesi etkinlik merkezlerine bir yenisini ekledi. Süleyman Karadağ Halk Kütüphanesi 'Yazarlar Çocuklarla Buluşuyor' isimli söyleşi programıyla 'merhaba' dedi. İlk etkinliğin konuğu özellikle çocuklar ve gençler için yazan Göktuğ Canbaba oldu.

Neslihan Önderoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Canbaba, çocukların yazın yaşamıyla, kitapları üzerine sorduğu soruları yanıtladı. Göktuğ Canbaba, “Okumayı çok sevmiyor olabilirsiniz, size çok sıkıcı gelebilir. Ancak sizi etkileyecek bir kitabı okuduğunuzda her şeyin farklı olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Kitaplarla olan maceramızı iyi kitaplarla devam ettirmek çok önemli” dedi.

'Arayış Ormanı' adlı üç kitaplık fantastik bir dizisi olan Canbaba fantastik edebiyat üzerine de değerlendirmede bulundu. Canbaba, fantastik edebiyatın okurları büyülü bir yolculuğa çıkardığını belirterek, “Bu yolculuk sırasında da bu dünyadaki problemleri, sıkıntıları, karakterleri görüyoruz. Fantastik karakterleri gerçek hayat ile yorumlayabiliyoruz. Bu durum fanstastik edebiyatın en önemli gücü. Hayal gücümüzü de zenginleştiriyor bu tür kitaplar. Farklı dünyaları hayal etmek de özgürlüktür. Başka dünyaları düşündüğünüz zaman, kendi geleceğinizi de dünyayla ilgili şeyleri de düşünüyorsunuz. Bu da kişiyi özgürleştiriyor, mutlu ediyor. Hayal kurmak insanı iyi hissettirir. Mutlu olmak ve özgür hissetmek için hayal kurmak önemli” dedi.

Canbaba, 'Herkes yazar olabilir mi?' sorusunu ise “Çok okumalı, film izlemeli, bol bol pratik yapmalı. Çok yazarsanız kendi tarzınızı oluşturursunuz” şeklinde cevapladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol