birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 09.09.2019 12:46

Müzeyyen Boylu cinayeti davası: Baro ve kadın örgütlerinin müdahillik talebi reddedildi

Müzeyyen Boylu cinayeti davası: Baro ve kadın örgütlerinin müdahillik talebi reddedildi

Diyarbakır'da boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından öldürülen Müzeyyen Boylu cinayeti davası baro ve kadın örgütlerinin yoğun katılımıyla başladı.

Evrensel'in haberine göre, Diyarbakır’da 19 Mayıs 2019 tarihinde boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı tarafından çocuklarının gözü önünde 11 kurşunla öldürülen avukat Müzeyyen Boylu cinayetinin ilk duruşması, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Müzeyyen Boylu'yu çocuklarının gözleri önünde öldüren katil Mesut Issı, “Kasten tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor.

DURUŞMAYA YOĞUN KATILIM OLDU

Duruşmaya Müzeyyen Boylu'nun ailesi, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları İzleme ve Uygulama Merkezi, İzmir, Adana, Ankara, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Urfa, Batman, Sinop, Kırklareli ve Mersin Baroları başta olmak üzere çok sayıda ilden avukat katıldı. Duruşmayı HDP milletvekilleri, İHD, TİHV, Diyarbakır Tabip Odası, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Rosa Kadın Derneği'nin yanı sıra birçok kadın kurumu da takip ediyor.

Duruşmadaki ifadesinde psikolojik sıkıntı yaşadığını iddia eden Issı, susma hakkını kullandı.

BARO VE KADIN ÖRGÜTLERİNİN MÜDAHİLLİK TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada baro ve kadın örgütleri davaya müdahillik talebinde bulundu. Talepler mahkeme tarafından reddedildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın müdahillik talebi ise kabul edildi.

Mahkeme heyeti baroların talebini ret gerekçesinde Boylu'nun avukat olduğu için öldürülmediği ve ayrıca suçtan zarar görme koşulunun yerine getirilmediğini ileri sürdü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız