birgün

22° AÇIK

Müzik-Sen'den 'müzik yasağı' tepkisi: Yaşam savaşı veren bir kesim umutsuzluğa mahkum edildi

Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) Genel Başkanı İpek Koçyiğit, pandemi sürecinde alınan önlemler esnetilmesine rağmen gece saat 12.00’den sonra müzik yasağının sürmesine tepki gösterdi. Koçyiğit, "Ekonomik ve sosyal hayatın yeniden normalleştirilmesi amacıyla alınan kararlar ve yapılan düzenlemeler, maalesef ki nitelikli sanat emekçilerimizin hep konunun dışında bırakılmasıyla sonuçlanmıştır. Adeta yaşam savaşı veren bir kesim, göz ardı edilerek umutsuzluğa mahkûm edilmiştir" dedi.

KÜLTÜR SANAT 14.03.2022 15:15
Müzik-Sen'den 'müzik yasağı' tepkisi: Yaşam savaşı veren bir kesim umutsuzluğa mahkum edildi
Abone Ol google-news

Müzik-Sen, bugün Ankara’daki bir kafede düzenlediği basın toplantısında, pandemi önlemleri esnetilmesine rağmen gece 12:00’den sonra müzik yasağının sürdürülmesini eleştirdi.

Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğit, “Hayatımızın bir gerçeği haline gelmiş olan pandemi süreci, birçok anlamda herkesin farklı fedakarlıklar gösterdiği bir süreç olmuştur. Bu doğrultuda toplum olarak birçok pandemi önlemine uyum sağladık. Ancak alınan önlemlerin zaman zaman bazı grup ve toplum kesimine imtiyaz tanınarak esnetildiği de görünen bir gerçektir" dedi.

"MÜZİSYEN İNTİHARLARINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ"

"1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan yeni ‘normalleşme kararlarında’ göz ardı edilen yine nitelikli sahne emekçileri olmuştur. Bırakınız kollamayı, ekonomik ve sosyal hayatları tamamen ellerinden alınmıştır" diyen Koçyiğir, "Sayısını bile tam olarak bilemediğimiz, canımızı acıtan müzisyen intiharlarını da unutmadık, unutturmayacağız" ifadelerini kullandı.

Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomik ve sosyal hayatın yeniden normalleştirilmesi amacıyla alınan kararlar ve yapılan düzenlemeler, maalesef ki nitelikli sanat emekçilerimizin hep konunun dışında bırakılmasıyla sonuçlanmıştır. Adeta yaşam savaşı veren bir kesim, göz ardı edilerek umutsuzluğa mahkûm edilmiştir. Toplumun kültürel ve sanatsal gelişim sürecine destek olan nitelikli sanat emekçilerinin saat 24:00 ile sınırlandırıldığı bu genelgenin iptalini veya bildirgemiz doğrultusunda yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz."

CHP'Lİ AĞBABA: "BURADA BİR ART NİYET VAR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da basın toplantısına katılarak müzisyenlere destek verdi.

Ağbaba, şöyle konuştu:

"Bu yasak başladığı günden beri bunun anlamsız bir yasak olduğunu ifade etmeye çalışıyoruz. Bu konuda TBMM’ye hem araştırma önergesi hem de soru önergesi vererek on binlerce insanın ekmek yediği bir sektörün sorununu dile getirmeye çalıştık. HES yasakları kalktı, maske yasakları kalktı, pandemiyle ilgili her türlü yasak kalktı. Kalkmayan tek yasak, müzisyenlerin şarkı söylemesi, eğlence yapması. Burada bir art niyet var.

"BU ANLAMSIZ YASAK DERHAL KALDIRILMALI"

Her türlü yasağın kalktığı bir dönemde müzisyenlere ‘Gece 12:00’den sonra müzik yapma’ demek özel hayata müdahaledir. Bu insanların ekmeğiyle oynamaktır. Pandemide bu insanlar çok büyük problemler yaşadılar, gitarlarını sattılar, intihar ettiler. Maalesef devlet destek olmadı. Bu yasakla ‘Korona gece 12:00’den sonra ve sadece müzisyenler aracılığıyla bulaşıyor’ demek istiyorlar.

Yaklaşık 250 günden beri devam eden bu yasağın bir mantığı yoktur. Korona müzisyenlerden bulaşmıyor, 12:00’den sonra hiç bulaşmıyor. Bu anlamsız yasağın derhal gündeme gelerek kaldırılması gerekiyor. Maalesef her alanda olduğu gibi bu alanda da özel yaşama müdahale var."

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol