birgün

24° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 27.04.2017 00:02

Müzik yarışmaları çıkmazları

Lisede hepimiz şuursuzduk. Benim 15 yaşında brütal vokal yaparak bir Sepultura söyleyişim var mesela… İyi ki akıllı telefonlarımız yoktu

Müzik yarışmaları çıkmazları

Şimdiye kadar en az 6-7 müzik yarışmasında jürilik yaptım. Rock’n Dark, Roxy Müzik Günleri gibi önemli yarışmalarda pek çok şey öğrendim. Hem müzisyenler hem de sahneyle ilgili. Son zamanlarda da “It’s Chiller Time Soundclash gibi müzisyenlerin DJ’lik hünerlerini gösterdiği bir DJ yarışmasında jürilik yapıyorum. Bu arada Soundclash’in de final dönemindeyiz. Mevzu artık halkta. Oylama 5 Mayıs’ta bitiyor.

www.soundclashturkiye.com adresinden finale kalan DJ’lerin setlerini oylayabilirsiniz.

Gençlerin gururu kırılmasın
Müzik yarışmalarını çok faydalı bulmamla birlikte bir sıkıntı görüyorum. Bu yarışmalardan inanılmaz yetenekli isimler çıkabiliyor. Keşif yapabiliyor, jürideki genelde zor ulaşabilecek isimlerle gençleri tanıştırabiliyorsunuz. Kötü tarafıysa şu: Eğer bir genç 20 küsür yaşındaysa ve iyi müzik yapmıyorsa ona “Mesleği değiştir” deme şansınız olabilir, müziğin başka bir dalına yönlendirebilirsiniz. Şarkı söylemek isteyen herkes şarkıcı olamaz. Şimdiye kadar kimseye “Müziği bırak” denildiğine şahit olmadım ama ben dahil pek çok jürinin bazı adını hatırlamadığım müzisyenler hakkında böyle düşündüğünü söyleyebilirim. Gitarını akord etmeyi bilmeyen gitarist mi istersiniz, metronom hakkında hiçbir şey bilmeyip davul çalan mı… Bu örnekler rahatlıkla çoğaltılabilir. Dediğim gibi 20’sini geçene sorun yok. Ama liseler arası yarışmalarda bir sıkıntı görmekteyim. Yarışmalardan sonra her yerde gençlerin gerçekten çok ama çok kötü videoları web’de dönmeye başlıyor. Herkes dalga geçerek paylaşıyor. Sorun yarışmada değil elbette. Bir kere bu kadar kötü müzik yapanların yarışmaya girecek özgüveni nereden bulduğunu merak ediyorum. Bu arada teknik detaylar da önemli. Hayatında sahneye çıkmamış, sadece evde elektro gitarını amfisine bağlayıp çalışmış genç sahneye ilk kez çıktığında elbet afallayacaktır. Lise çağlarında hepimiz şuursuzduk ama işte o zaman akıllı telefonlar yoktu çok şükür. 15 yaşında brütal vokal yaparak bir Sepultura söyleyişim var mesela…

Yarışmada rezalet çalan bir genç müzik sever belki 10 yıl sonra çok yetenekli bir gitariste dönüşebilir. Ama gururu kırılmazsa… Bu videoların internette dalga geçilerek paylaşılması o gençlerin gururunu kırabilir ve sahne ile müzikten hep birlikte soğuyabilirler. Aralarında gerçekten takdire şayan gençler var. İşte o isimleri geniş kitlelere tanıtalım. Yayınlarken belki de aradan eleme yapmak gerekmektedir?

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız