birgün

12° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 07.10.2020 18:34

Müzisyen Eddie Van Halen yaşamını yitirdi

Van Halen grubunun kurucularından, gitarist Eddie Van Halen kansere karşı verdiği mücadelenin ardından 65 yaşında hayatını kaybetti.

Müzisyen Eddie Van Halen yaşamını yitirdi

Bir süredir kanserle mücadele eden, tüm zamanların en iyi gitaristleri arasında gösterilen Eddie Van Halen yaşamını yitirdi.

Eddie Van Halen'ın hayatını kaybettiği haberi, sosyal medya hesabından duyuruldu.

Müzisyenin oğlu yaptığı açıklamada, "Bunu yazmak zorunda olduğuma inanamıyorum ama babam Edward Lodewijk Van Halen bu sabah kanserle mücadelesini kaybetti. O isteyebileceğim en iyi babaydı. Onunla sahnede ve dışında paylaştığım her an bir hediyeydi. Seni çok seviyorum baba" ifadelerini kullandı.

EDDİE VAN HALEN HAKKINDA

Eddie Van Halen 1955 yılında Hollanda'nın Nijmegen kentinde doğdu. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen...

Önceleri piyano dersleri aldı ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başladı.

muzisyen-eddie-van-halen-yasamini-yitirdi-789858-1.

Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar verdi ve abisiyle enstrümanlarını değiştirdi.

Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie, günde 8-9 saat pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton'un Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma gelmişti.

1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson'ın ünlü Thriller'ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It'in gitar sololarını çalmasıyla tanındı.

Yazdığı Eruption şarkısıyla büyük bir ses getirmiştir. Shred tekniğinin öncülerindendir.

1990'ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söyledi. Çeşitli tedavi metotlarıyla dil kanserinden kurtuldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız