Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da depreme karşı alınması gereken önlemleri 7 maddede sıraladı. İstanbul’dan Anadolu’ya göçün devlet eliyle özendirilmesi, sanayi kuruluşlarının Marmara dışına çıkartılması ve kentte daha fazla binaya ruhsat verilmemesi gerektiğini kaydeden Görür, “Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır” dedi.

Abone Olgoogle-news
Naci Görür’den İstanbul için 7 maddelik depreme hazırlık planı: Vatandaş değil devlet yapmalı

Jeoloji Profesörü Naci Görür, İstanbul’da depreme karşı alınması gereken önlemleri 7 maddede sıraladı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Görür, “Arkadaşlar biraz uzun süreyle tweetler atacağım. Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum. Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar” dedi.

Görür’ün paylaştığı 7 madde şöyle:

1- İstanbul ve yakın çevresindeki çoğu sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesinin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu’da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir.

2- İstanbul’a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul’dan Anadolu’ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.

3- İstanbul’da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskan kısıtlanmalıdır.

4- İstanbul’da altyapı ve yapı stoku hızla elden geçirilmeli ve deprem dirençli yapılmalıdır.

“UZUN SÜRELİ UCUZ KREDİ VERİLMELİ”

5- Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.

6- Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan bizzat ve hızla devlet eliyle geçekleştirilmelidir.

7- Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Eğer vatanda da işin içine sokulacaksa, uzun süreli ucuz kredi verilmelidir.