birgün

23° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 16.05.2021 11:08

Nakba’nın 73. yıldönümünde İsrail saldırıları Berlin’de protesto edildi

Nakba’nın 73. yıldönümünde İsrail saldırıları Berlin’de protesto edildi

BirGün BERLİN

İsrail saldırıları tüm Almanya’da olduğu gibi Berlin’de büyük katılımlı gösterilerle protesto edildi. Neukölln’de başlayan protesto eylemine onbine yakın kişi ellerinde Filistin, Türkiye, Tunus, Cezayir ve Lübnan bayraklarıyla katıldı. İslami söylemlerin hâkim olduğu eylemin başlamasından yarım saat sonra polis korona kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle korteji durdurup eylemin bitirildiğini duyurdu.

Bunun üzerine göstericilerle polis ile eylemciler arasında ara sokaklarda çatışma çıktı. Polis gözaltlar olduğunu duyurdu.

nakba-nin-73-yildonumunde-israil-saldirilari-berlin-de-protesto-edildi-876361-1.

ALMAN BASINI ANTİSEMİTZMLE SUÇLADI

İkinci eylem Kreuzberg’te yine binlerce kişinin katılımıyla başladı. Enternasyonalist blokların hâkim olduğu eylem, Hermannplatz’a kadar devam etti. Sık sık İngilizce sloganların atıldığı eylem sırasında Neukölln ve Kreuzberg’in ana caddeleri gösteriler için kapatıldı. Özellikle sağ Alman medyası eylemlerle ilgili yaptığı yayınlarda, eylemcileri saldırganlık ve antisemitizmle suçladı.

Potsdamerplatz’da yapılan İsrail’le dayanışma gösterisine ise katılım çok düşük oldu.

nakba-nin-73-yildonumunde-israil-saldirilari-berlin-de-protesto-edildi-876362-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol