birgün

10° AÇIK

Nakliyat-İş: Sendikamız keyfi, hukuksuz engellemelere karşı barajı aşmıştır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye genelinde 16 milyon 163 bin 54 işçiden 2 milyon 330 bin 98'inin sendika üyeliğinin bulunduğunu belirtti. Nakliyat-İş paylaşılan verilerin ardından bir basın açıklaması yayınladı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.01.2023 18:45
Nakliyat-İş: Sendikamız keyfi, hukuksuz engellemelere karşı barajı aşmıştır
Abone Ol google-news

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Türkiye'de işçilerin sadece yüzde 14,42'sinin sendikalı olduğunu açıkladı.

İşverenler, onlarla iş birliği içerisinde olan sarı sendikalar, yargı süreçlerine yapılan keyfi, hukuksuz müdahalelerin sendikal faaliyetlerin güçlenmesine engel olduğunu söyleyen Nakliyat-İş, paylaşılan verilerle ilgili şu sözlere yer verdi:

Bugün Resmi Gazetede, 6356 Sayılı Yasaya göre yayınlanan İş Kolu İstatistiklerine göre sendikamız 11.827 üye sayısı ile %1.24 oranla iş kolu barajını aşmıştır.

31 Temmuz 2022’ de Resmi Gazetede yayınlanan tebliğe göre üye sayımız 4952, oranı ise %0.55’di. Bugün açıklanan üye sayımız 11.827’ye oran ise %1.24’e çıkmıştır.

"ÜYE SAYIMIZ 236.8 ARTMIŞTIR"

Yıllardır işkolu barajını aşma yönündeki mücadelemiz; işverenler, onlarla iş birliği içerisinde olan sarı sendikalar, yargı süreçlerine yapılan keyfi, hukuksuz müdahaleler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bazı hukuksuzlukları sonucu engellenmiştir.

PTT ve Belediye taşeronlarında çalışan binlerce üyemizin üyelikleri keyfi ihale oyunlarıyla düşürülmüştür. Yemeksepeti'nde çalışan 2000 üyemizin üyelikleri, işverenin resmi evrakta sahtecilik yapması sonucu düşürülmüştür. Yine örgütlü olduğumuz bazı işyerlerinde sarı sendikacılık ve işverenin iş birliği ile sendikamıza üye binlerce çalışanın üyelikleri düşürülmüştür.

Sendikamızın yöneticileri, üyeleri, temsilcileri aylardır İşçi Sınıfı mücadelesine olan inancı ve kararlılığıyla, olağanüstü fedakârlıklarla “Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin” anlayışıyla bir örgütlenme, üyelik kampanyası başlatmıştır.

Türkiye’nin dört bir yanında; Hopa’da, Sarp Sınır Kapısında, Kapıkule, Hamzabeyli, Gürbulak, Aktaş, Habur, Cilvegözü Sınır Kapılarında, Gebze, Bursa, Konya, Ordu, Giresun, Antakya, İstanbul, İzmir otogarlarında, kargo, lojistik işletmelerinde, havaalanı işletmelerinde, şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan işyerlerinde, şoför, kurye ve diğer çalışanlar, ekmekleri ve gelecekleri için sendikamıza üye oldular, örgütlendiler.

Yaz aylarında başlayan örgütlenme seferberliğimiz, üyelik kampanyamız sonucu sendikamız bugün itibarıyla işkolu barajını %1.24 üye çoğunluğuyla aşmıştır.

Bu zorlu süreçte başta sendika üye ve temsilcilerimize Coca Cola’dan, Nemtrans’a, Tüvtürk, Uzel Makina, Real Market, Neo Trend’e tüm direnişçilere, dostlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Sendikamız, başta taşımacılık işkolu olmak üzere tüm İşçi Sınıfımızın sınıf temelli ekonomik mücadele örgütü olarak daha güçlü, daha kitlesel biçimde parababaları düzenine karşı mücadele etmeye devam edecektir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol