birgün

28° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 01.07.2020 23:01

Narlıdere’de Madımak Katliamı unutulmadı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek!

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamı Narlıdere’de yürüyüş ile anıldı. Sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve yöre derneklerinin temsilcileri yürüyüşe destek verdi

Narlıdere’de Madımak Katliamı unutulmadı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek!

ARDA ÖZARDA

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamı Narlıdere’de yürüyüş ile anıldı. Sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve yöre derneklerinin temsilcileri yürüyüşe destek verdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasını Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Aslan okudu.

Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Aslan, “Bundan 27 yıl önce 33 canımız bütün devlet güçlerinin önünde Sivas’ta gerici, şeriatçı çeteler tarafından katledilmiştir. Bu korkunç katliam son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirilmiştir. Katliam günü devlet yetkilileri şeriatçı güruhun toplanmasına ve kalabalıklaşmasına göz yummuşlardır. Bu barbarlar kan ve intikam sloganları ile harekete geçerken onlara kimse müdahale etmemiştir. Bugün ise AKP iktidarı sadece Alevilere değil diğer tüm ilerici, demokrat, muhalif toplum kesimlerine karşı da baskı ve sindirme politikalarını sürdürmektedir. KHK’lar ile insanları haksız hukuksuz işlerinden etmişler, farklı sesleri susturmak için gözaltılar yapmışlar. Herkesi tek tipleştirmeye çalışıyorlar. AKP’nin kurduğu yeni düzen farklılıklara izin vermiyor. Bu anlayış ile HDP Eş Genel Başkanları, seçilmiş belediye başkanları da dâhil, halk iradesi ile seçilmiş milletvekilleri tutuklanmıştır. Siyasal İslamcı zihniyet AKP’nin son hamlesi ise Barolar üzerine olmuştur. Ama şunu unutmasınlar; bu toplum demokrasi mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmeyecektir” dedi.

narlidere-de-madimak-katliami-unutulmadi-sivas-in-isigi-hic-sonmeyecek-751729-1.

“MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLACAK!”

Sivas’ta katledilen insanların ışığının hiç sönmeyeceğini söyleyen Aslan, “2 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan, bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden tüm; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan kesimleri zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Hep birlikte tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe, baskı politikalarına karşı mücadeleyi büyütelim. Başta Sivas Madımak katliamı olmak üzere bu ülkede yaşanan hiçbir katliamı unutmadık, unutturmayacağız. Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız