birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Narlıdere ve Sincan’da SOL Buluşmalar: Bugünkü esas görev AKP-MHP bloğuna son vermek

İzmir Narlıdere ve Ankara Sincan’daki SOL Buluşmalar yoğun katılımla gerçekleşti. SOL Parti PM Üyesi Bülent Forta, bugünkü esas görevin AKP-MHP bloğuna son vermek olduğunu söylerken, antiemperyalist bir tutum, kamuculuk ve laikliğin olmazsa olmaz talepler olduğunu belirtti.

GÜNCEL 23.10.2021 17:59
Narlıdere ve Sincan’da SOL Buluşmalar: Bugünkü esas görev AKP-MHP bloğuna son vermek
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İktidarın baskıcı, gerici ve sermayeden yana politikalarına karşı SOL Parti’nin ülkenin dört bir yanında başlattığı SOL Buluşmalar devam ediyor.

SOL Buluşmalar İzmir Narlıdere ve Ankara Sincan’da gerçekleşti. Buluşmaya SOL Parti PM Üyeleri Bülent Forta ve Roza Tural katıldı. Gerçekleşen buluşmanın ardından Narlıdere Demokrasi Meydanı’nda yapılan açıklamayla 13 Kasım’da Bornova’da gerçekleşecek olan devrimci demokratik cumhuriyet mitingine çağrı yapıldı.

Sincan’daki buluşmada konuşan SOL Parti Ankara İl Başkanı Mert Ünal, şunları söyledi: “Türkiye’nin içine girdiği süreçte, SOL buluşmalar aynı zamanda bu karanlıktan çıkış için bir irade koymaktır. Bu hafta itibari ile ülkenin 50den fazla noktasında buluşmalarımızı gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. AKP’nin ülkeyi getirdiği durumdan çıkış Sol’da ve bu ülkenin cumhuriyetçi birikimindedir. Gelişen siyasi iklimde AKP-MHP iktidarının karşısında, kendini siyasal islam ve sermayeyle ispatlamaya çalışanlar, ülkenin aydınlık geleceğine bir katkı sunamazlar. Devrimci Demokratik Cumhuriyet için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

narlidere-ve-sincan-da-sol-bulusma-bugunku-esas-gorev-akp-mhp-bloguna-son-vermek-935509-1.

“BASKIYA RAĞMEN GENİŞ KESİMLER TESLİM ALINAMADI”

Narlıdere Malatyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Lokali’nde gerçekleşen buluşmada, Türkiye’nin bir yol ayrımına gittiğini söyleyen Bülent Forta ise, “2023’e kadar ya da daha öncesinde bir seçime gidileceği ve seçimle birlikte Türkiye’nin kaderinin çizileceği bir duruma karşı karşıyayız. Türkiye tarihinin en önemli kırılma anlarından biri gibi duruyor. Türkiye’de ne kadar baskıcı iktidar kurulursa kurulsun geniş kesimlerin teslim alınamadığı ve birikimin yok edilemediği bir süreç yaşıyor. Mevcut siyasal iktidar yani AKP-MHP bloğu sonuna doğru yol alıyor. Bugün geldiğimiz noktada AKP’yi iktidara taşıyan bütün koşullar ortadan kalkmış durumda. Bugünkü mevcut erimenin altında toplumsal talepleri karşılayamama hali yatıyor” diye konuştu.

narlidere-ve-sincan-da-sol-bulusma-bugunku-esas-gorev-akp-mhp-bloguna-son-vermek-935510-1.

ANTİEMPERYALİZM, KAMUCULUK VE LAİKLİK VURGUSU

Gerçekleşecek olan seçimlerde ikili görevler bütünüyle karşı karşıya olunduğunu belirten Forta, şunları söyledi: “Bugünkü ana görev esas olarak AKP-MHP bloğunun iktidarına son vermek. Kazanandan daha çok kaybedenin önemli olduğu bir seçim. Cumhurbaşkanlığı seçimini bir referandum gibi görmek gerekiyor. Birde işin parlamento seçimi ayağı var. Bu diziliş orada aynı şekilde olmayacak. Orada bambaşka şeyleri tartıştığımız bir süreçle karşı karşıya geleceğiz. Bu yolun taşlarını şimdiden dizmek gerekiyor. Çok ciddi şekilde değişim yapacak gücümüz yok belki ama bu yaşananlara seyirci kalacağımız anlamına gelmiyor. Bizim bugün yapmamız gereken şey çok net olmalı. Bugün soyut bir sosyalizm anlayışı siyaseten doğru bir tutum değil. Bugün temel siyaset halkası AKP-MHP bloğuna son vermek olmalı. Bu iktidar devam ederse bütün halk için büyük bir felaket olacak. Bizim olmazsa olmaz taleplerimiz var. Bunlardan biri antiemperyalist bir tutum takınmak. Kamuculuk kesinlikle vazgeçilmeyecek bir başlık olmalı. Kamucu bir ekonominin ne olduğuna dair net fikirler ortaya koymamız lazım. Bir diğer olmazsa olmaz laiklik. Laikliğe bizim sıkı sıkıya sarılıp bir program haline getirmemiz lazım.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol