birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

BİLİM 24.07.2021 23:33

NASA Jüpiter'in uydusuna uçuş için SpaceX ile anlaştı

NASA, Jüpiter'in buzlu uydusunun uygun yaşam koşulları barındırıp barındırmadığını inceleyecek. SpaceX ile imzalanan sözleşme bedeli 178 milyon dolar.

NASA Jüpiter'in uydusuna uçuş için SpaceX ile anlaştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Jüpiter gezegeninin buz tutmuş uydusu Europe’a tasarladığı yolculuk için Elon Musk’ın SpaceX’ini seçtiğini duyurdu.

Europe Clipper aracı, 2024 yılında Florida’daki Kennedy Uzay Üssünden Falcon Heavy füzesiyle fırlatılacak. Sözleşmenin bedeli 178 milyon dolar tutuyor.

Aracın daha önce Space Launch System (SLS) füzesiyle fırlatılması planlanmıştı, ancak NASA, projede gecikmeler ve maliyet artışıyla karşı karşıya kalmıştı.

SLS henüz faaliyete geçmediğinden, Falcon Heavy, 2018'deki ilk uçuşundan bu yana ticarî ve kamu uçuşlarında görevlendirildi.

Falcon Heavy, kalkış sırasında yaklaşık 2 bin 300 ton (22 milyon newton) itiş gücü sağlıyor. Bu da yaklaşık 18 adet Boeing 747’nin toplam itiş gücüne karşılık geliyor.

Yörünge aracı, bu buzlu uydunun yaşam için uygun koşulları barındırıp barındırmadığını belirlemek için Europe çevresinde 40 ila 50 yakın uçuş yapacak.

Yörünge aracında özellikle kamera ve yüksek çözünürlüklü görüntü ve uydunun yüzeyinin ve atmosferinin haritasını elde etmek için spektrometre ile buz tabakasının altında sıvı su bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla radar bulunacak.

(Ajans Bizim)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol