birgün

21° AÇIK

NATO'dan Finlandiya ve İsveç açıklaması: Türkiye önemli bir müttefik, uzlaşı sağlanmalı

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliğine ilişkin, Türkiye'nin endişelerini bildirdiğini, bir uzlaşı için şartların bulunacağına inandığını söyledi.

DÜNYA 15.05.2022 12:43
NATO'dan Finlandiya ve İsveç açıklaması: Türkiye önemli bir müttefik, uzlaşı sağlanmalı
Abone Ol google-news

Covid-19'a yakalanan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in yerine Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Geoana gazetecilerin sorularını cevapladı.

AA'nın aktardığına göre, "Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliği hakkında Türkiye ile yapılan görüşmeler nasıldı?" sorusu üzerine Geoana, açık ve yapıcı bir görüşme yapıldığını belirtti.

Geoana, "Türkiye önemli bir müttefik. (Türk yetkililer) Dostlar ve müttefikler arasında ele alınan ve konuşulan endişelerini ifade ettiler. Önümüzdeki günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli şartları bulacağımıza inanıyorum" dedi.

Reuters'in aktardığına göre, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise İsveç ve Finlandiya'yla ilgili "NATO'da müttefik olacak bir ülkenin PKK'ye destek vermemesi gerektiğini" söyledi. Çavuşoğlu, "Bu iki ülke (İsveç ve Finlandiya) PKK ve YPG'ye açık bir şekilde destek vermektedir. Bunlar terör örgütüdür" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Berlin'de İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin NATO'ya üyelik müracaatına ilişkin üçlü toplantıya katılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol