birgün

14° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 17.08.2021 17:15

NATO Genel Sekreteri’nden Afganistan açıklaması: Sonsuza kadar kalma niyetimiz yoktu

Afganistan’daki trajedinin baş sorumlularından NATO’nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Afganistan’dan geri çekilmesine ilişkin, “Öfkenizi anlıyorum ama Afganistan’da sonsuza kadar kalmak gibi bir niyetimiz hiçbir zaman olmadı” dedi. Tahliye işlemlerine de değinen Stoltenberg, Türkiye, ABD ve İngiltere’ye teşekkür etti.

NATO Genel Sekreteri’nden Afganistan açıklaması: Sonsuza kadar kalma niyetimiz yoktu

Afganistan’daki siyasi istikrarsızlığın derinleşmesinde ve radikal İslamcıların etkinliğini artırmasında kilit rol oynayan NATO’nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Afganistan'daki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

"Böylesine hızlı bir çöküş beklemiyorduk” diyen Stoltenberg, Afganistan'ın çöküşünü görmekten ‘üzüntü duyduğunu’ iddia etti ve “Durum son derece ciddi ve öngörülemez” yorumunda bulundu.

TRT Haber'in aktardığına göre, NATO’nun Afganistan’dan geri çekilmesine yönelik tepkiler karşısında hedeflerinin hiçbir zaman sonsuza kadar kalmak olmadığını söyleyen Stoltenberg, “Öfkenizi anlıyorum ama Afganistan’da sonsuza kadar kalmak gibi bir niyetimiz hiçbir zaman olmadı. Planımız yerel kapasiteyi inşa edip ayrılmaktı. Sorumluluk biraz da bu kadar çabuk çözülen Afgan siyasi liderliği ve ordusuna ait. Afgan liderlerin bu başarısızlığı, bugün tanık olduğumuz trajediyi yarattı” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, ABD VE İNGİLTERE’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Tahliye işlemlerine de değinen Stoltenberg, şunları dile getirdi:

“Özellikle Türkiye, ABD ve İngiltere kilit rol oynadı. Havalimanının güvenliğini ve tahliyeyi organize ediyorlar. Şu aşamada en önemlisi havalimanını açık tutmak; yeni yönetimin de ayrılmak isteyen herkese müsaade etmesi. Şu an NATO, havalimanını açık tutmak ve tahliyeyi sürdürmek için çalışıyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol