birgün

14° AÇIK

SİYASET 05.10.2020 14:12

NATO Genel Sekreteri: S-400 bizim için sorun oluşturdu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara'da bir araya geldikten sonra ortak basın açıklamasında konuştu. Stoltenberg “Türkiye'nin S-400 savunma sistemlerini alması bizler için sorun oluşturdu” dedi.

NATO Genel Sekreteri: S-400 bizim için sorun oluşturdu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da bir araya geldi. Stoltenberg, hükümetin Rusya'dan satın aldığı S-400'ler hakkında değerlendirmede bulunarak, "Türkiye'nin S-400 savunma sistemlerini alması bizler için sorun oluşturdu.Türkiye'nin S-400 konusunda alternatifler bulması için çağrı yaptık" dedi.

Yapılan basın açıklamasında Çavuşoğlu'nun sözlerinnden satır başları şöyle:

‘ÇIKARLARIMIZI KORUYACAĞIZ’

“Doğu Akdeniz'deki olaylardan sonra, kendi milli çıkarlarımız ve Kıbrıs Türkleri için adımlarımızı attık, atıyoruz. Doğu Akdeniz'de haklarımızı koruyacağız.

Biz müttefikler arasında bir kazanın olmasını istemeyiz.

Yunanistan'ın savaş gemilerini göndermesinden sonra bir gerginlik oldu. Yunanistan'ın da artık bu toplantılara katıldığını görüyor ve mutluluk duyuyoruz. Stoltenberg'e de teşekkür ediyoruz.

“POLONYA’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Özellikle İdlib'de NATO'dan Türkiye'nin desteği oldu ama müttefiklerin ciddi anlamda engellemesi oldu. Mütteğifimiz Polonya'nın desteği oldu, çok teşekkür ediyoruz.

Afganistan'dan apar topar çekilmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Müttefikler arasında samimi bir istişareden sonra karar vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Irak ciddi sorunlarla karşı karşıya. NATO'nun oradaki misyonuna da destek veriyoruz, ama maalesef hayata geçemedi Irak'ın karşı karşıya olduğu sorunlardan dolayı...

Libya'da kalıcı ateşkes için sarfettiğimiz çabalar hakkında bilgi verdik. Destek veremiyorlarsa müttefikler, terör örgütlerine destek vermesinler. Terör listemizdeki örgütlerle angajmana girmeleri kabul edilemez.

‘S-400 ALMAK DURUMUNDA KALDIK’

Savunma sanayi ihtiyaçlarını kendi içimizde halletmemiz gerekiyor. Patriot alamadığımız için müttefiklerimizden S-400 almak durumunda kaldık. Bu sadece hava savunma sistemiyle alakalı değil, müttefiklerin bu konularda zorluk çıkarmaması gerekiyor. NATO'nun 2030 yılına katkı sağlamaya destek vereceğiz.

ERMENİSTAN İÇİN ÇAĞRI

Bakan Çavuşoğlu, başta NATO olmak üzere herkesin, Ermenistan'a Azerbaycan topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması gerektiğini söyledi.

“DOĞU AKDENİZ’DE GERİLİMLERLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Stoltenberg'in açıklamalarından satır başları ise şu şekilde:

Türkiye çok değer verdiğimiz müttefiktir, ortaklarla çok fazla koronavirüs desteğiyle mücadelemize destek vermiştir. Afganistan, Kosova ve Irak'ta da NATO'ya katkıda bulunuyor. NATO da Türkiye'ye katkıda bulunuyor. Polonya, bir duyuruda bulundu, deniz devriye hava aracını kullanacağını söyledi. Bugün Doğu Akdeniz'de bazı gerilimlerle karşı karşıyayız. Güvenli bir çağrı hattı oluşturuldu, 7/24 açık bir hat bu. Her iki müttefiki de çabalarından ötürü kutluyorum. Umudum, temelde yatan uyuşmazlıkların şu an ele alınabilir olması.

Türkiye'nin S-400 alımının konusu, ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ama S-400 hava savunma sistemi NATO'nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor. Türkiye'nin S-400 savunma sistemlerini alması bizler için sorun oluşturdu.Türkiye'nin S-400 konusunda alternatifler bulması için çağrı yaptık.

Dağlık Karabağ'daki saldırıların artmasından endişeliyiz.”