birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 27.07.2017 07:56

NATO ile ilişkilerde yeni bir dönem mi?

S-400 hava savunma sistemleri konusunda Rusya ile imzaların atılması, Türkiye-NATO ilişkileri açısından yeni bir evreye geçildiğinin işareti olarak yorumlanıyor

NATO ile ilişkilerde yeni bir dönem mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 hava savunma sistemi konusunda Rusya ile imzaların atıldığını duyurmasının ardından, NATO ile Türkiye ilişkileri açısından yeni bir boyuta girilebileceği konuşuluyor. Batı’dan gelen resmi açıklamalarda gelişmenin NATO açısından ‘kaygı verici’ olduğu yorumları yapılıyor. Öte yandan Rus menşeli S-400 sisteminin teknik olarak Türkiye’nin dahil olduğu NATO savunma sistemine adapte edilememesi, meselenin bir başka kritik noktasını oluşturuyor.


Türkiye'nin bir süredir satın alınması için Rusya ile görüşmeleri sürdürdüğü S-400'ler için artık son noktaya gelindi. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya ile S-400 hava savunma sisteminin satın alınması için imzaların atıldığı yönünde bir açıklama geldi. Yapılan ön anlaşmaya göre, iki S-400 füze bataryasının önümüzdeki yıl içerisinde Rusya'dan getirileceği, diğer ikisinin Türkiye'de üretileceği ifade ediliyor. Dünya üzerinde kullanılan en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen, 400 kilometre menzilli ve 30 kilometre irtifaya sahip olan S-400’lerin maliyeti ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Bununla birlikte basına yansıyan bazı haberlerde, Türkiye'nin Rusya'ya 2.5 milyar dolar ödeyeceği iddia edildi.

İlk kez NATO dışından gelişmiş sistem alındı
Rusya’dan alınan S-400’ler, Türkiye'nin askeri envanterine ekleyeceği ilk orta ve yüksek irtifa savunma füzeleri olacak. Daha önce bazı krizler yaşanmakla beraber, böylesine gelişmiş sistemleri NATO’ya dahil olan ülkelerden karşılayan Türkiye’nin, ilk kez farklı bir adım atarak NATO harici bir ülkeyle el sıkışması, bazı tartışmaların ve tepkilerin de fitilini ateşledi. Konuyla ilgili olarak geçen günlerde bir değerlendirmede bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye’de S-400 sisteminin kurulmasını ‘kaygı verici’ olarak niteledi.

Türkiye’nin satın aldığı S-400’lerin bir eski modelleri olan S-200 ve S-300’leri kullanan NATO ülkeleri var. Bu sistemler Almanya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerde kullanılıyor. Ancak NATO üyeleri arasında şu anda S-400 füze savunma sistemi kullanan yok. NATO'nun birbirine entegre hava savunma sistemi bulunuyor. S-400’lerin NATO’nun savunma sistemine entegre edilemeyeceği belirtiliyor. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Gerçekten kullanacaklar mı, sadece bir bölgeye mi konuşlandıracaklar? Bunun gibi şeyler. Bunlara bakmak lazım. Ama şu açıkça ortada, NATO sistemleriyle uyumlu çalışamayacaklar.”

AKP, Batı’dan istemiş ancak alamamıştı
Yapılan bazı yorumlara göre, Türkiye'nin mevcut hava savunma sistemlerinin maliyetinin yarısının NATO tarafından karşılanmış olması da olasılık dahilinde. Bu nedenle, Rusya'dan bu sistemin satın alınması Türkiye'nin de NATO ile ilişkilerini yeniden tanımlayacak bir hamle olarak değerlendiriliyor.

AKP hükümeti bir süredir uzun menzilli hava savunma sistemi temin etmek için arayış içerisindeydi. Bu kapsamda 2013’te yeni bir hava savunma sistemi üretmek için ihale açılmış; bu ihalede Çin, Batılı rakiplerini geride bırakarak Ankara ile anlaşmaya varmıştı. Fakat NATO ülkelerinin tepkisi nedeniyle AKP geri adım atmış ve Pekin ile imzalanan anlaşmayı iptal ederek, ABD ve AB’li bazı şirketlerle temasa geçmişti. Bu girişimlerden sonuç alınamayınca, aradan geçen 4 yılda, Türkiye'nin bu kez Rusya ile S-400 sistemlerinin kurulumu için el sıkışması ve bu kez NATO başkentlerinden gelen çağrılara olumlu yanıt verilmemesi, Türkiye'nin NATO'dan uzaklaştığı yönündeki yorumları yeniden gündeme taşıdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız