NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna savunmasının NATO standartlarına uygun şekilde geçişini sağlayacaklarını söyledi. Stoltenberg, Rusya’nın savaşı kazanmasının NATO için ileride daha çok bedel ödemek anlamına geleceğini belirti.

NATO Sekreteri: Ukrayna’da Putin'in kazanmasına izin verirsek hepimiz yüksek bir bedel ödeyeceğiz
Fotoğraf: AA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Romanya’nın başkenti Bükreş’te 29-30 Kasım’da düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi Brüksel’de gazetecilerle bir araya geldi.

Toplantının ana gündeminin Rusya olduğunu ifade eden Stoltenberg, “Avrupa-Atlantik barışını ve güvenliğini tehdit etmeye devam eden Rusya'nın Ukrayna'daki yasa dışı savaşını ele alacağız. Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna'da başarısız oluyor ve daha vahşice karşılık veriyor” dedi.

Rusya’nın altyapıya yönelik saldırılarının sadece Ukrayna’ya etkisi olmayacağını belirten NATO Genel Sekreteri, “Bu, Ukrayna için kış mevsimine korkunç bir başlangıç. Bunlar aynı zamanda artan enerji ve gıda fiyatları ile birlikte Avrupa'nın geri kalanı ve tüm dünya için zor zamanlar demek. Evet, hepimiz Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının bedelini ödüyoruz. Ama ödediğimiz bedel paradır. Ukraynalıların ödediği bedel ise kan. Eğer Putin'in kazanmasına izin verirsek önümüzdeki yıllarda hepimiz çok daha yüksek bir bedel ödeyeceğiz. Bu, dünyamızı daha tehlikeli hale getirirdi ve hepimiz daha savunmasız durumdayız. Dolayısıyla Ukrayna'yı desteklemek bizim güvenlik çıkarımızadır” şeklinde konuştu.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Ukrayna’nın savunma hakkına vurgu yapan Stoltenberg, “Ukrayna'nın bu hakkı korumasına yardım ediyoruz. Saldırgan kazanırsa, baskı ve otokrasi, özgürlük ve demokrasiye üstün gelirse kalıcı bir barış olmayacak. Savaşların çoğu müzakerelerle biter. Ancak müzakere masasında ne olacağı, savaş alanında ne olduğuna bağlıdır. Bu nedenle barışçıl çözüm şansını artırmanın en iyi yolu Ukrayna'yı desteklemektir. Yani NATO, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecek. Geri adım atmayacağız” dedi.

NATO’nun Ukrayna’ya sağladığı askeri desteği sıralayan Stoltenberg, “NATO, Çerçeveli Yardım Paketi aracılığıyla yakıt, tıbbi malzeme, kışlık ekipman ve insansız hava aracı sinyal bozucuları sağlıyor. Müttefiklere katkıları için teşekkür ederim. Bükreş'teki toplantımızda daha fazlasını isteyeceğim. Uzun vadede Ukrayna'nın Sovyet dönemi teçhizatından modern NATO standartlarına, doktrini ve eğitimine geçişine yardımcı olacağız. Ukrayna'nın en acil ihtiyaçlarını ve uzun vadeli desteğimizi görüşmek üzere (Ukrayna) Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile bir araya geleceğiz” dedi.

"ÇİN DÜŞMAN DEĞİL ANCAK ASKERİ MODERNİZASYONU HIZLANDIRIYOR"

NATO’nun gündeminde Çin’in askeri çalışmalarının da gündemde olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Çin düşman değil. Ancak askeri modernizasyonu hızlandırıyor. Arktik bölgesinde, Batı Balkanlar'da, uzayda ve siber alanda varlığını artırıyor. Ayrıca NATO müttefiklerinin kritik altyapılarını kontrol etmek istiyor. Ukrayna'daki savaş Rus gazına olan tehlikeli bağımlılığımızı ortaya çıkardı. Bu nedenle sadece Çin değil, tüm otoriter rejimlere karşı bağımlılığımızı değerlendirmeliyiz. Riskleri yönetmeliyiz. Güvenlik açıklarımızı azaltmalı, dayanıklılığımızı artırmalıyız” şeklinde konuştu.

"FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İ İTTİFAKIMIZIN ÜYELERİ OLARAK KARŞILAMANIN ZAMANI GELDİ"

Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanlarının da Bükreş'teki toplantıya katılacağını söyleyen Stoltenberg, “Üyelik sürecini tamamlamanın ve onları ittifakımızın tam teşekküllü üyeleri olarak karşılamanın zamanı geldi. Bu onları daha ve Avrupa-Atlantik bölgesini daha güvenli, ittifakımızı daha güçlü hale getirecek” dedi.

"ÇİN’İN GİT GİDE RUSYA İLE YAKIN ÇALIŞTIKLARINI GÖRÜYORUZ"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına başından beri karşı çıktığını ve engel olmaya çalıştığını ifade etti. Çin ile ilişkiler üzerine gelen bir soruya yanıt veren Stoltenberg, “Çin düşmanımız değil, ama bizimle aynı değerleri paylaşmıyor. Git gide Rusya ile daha yakın çalıştıklarını da görüyoruz” diyerek NATO’nun Çin ile ilişkilerinde Rusya faktörünü dikkate aldığına vurgu yaptı.
Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerinin sahada askerle yer almayacağını, ancak silah desteği ve askeri eğitim yoluyla Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğini söyledi. Stoltenberg, “Spesifik silahlar ve hava sistemleri gibi konularda kararlar ülkelerin inisiyatifindedir” dedi.

"FİNLANDİYA VEYA İSVEÇ'E YÖNELİK HERHANGİ BİR SALDIRIYA TEPKİ VERMEMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ"

İsveç ve Finlandiya'nın NATO’ya üyelik başvurularıyla ilgili soruyu yanıtlayan Stoltenberg, iki ülkenin başvurusu sonrası imzalanan katılım protokollerinin Türkiye ve Macaristan dışında 28 üye ülkenin meclislerinde onaylandığını hatırlatarak, “Şimdiye kadar bu, NATO'nun modern tarihindeki en hızlı katılım süreci oldu. Tabi ki geriye kalan iki müttefiki de mümkün olan en kısa sürede katılım protokolünü onaylamaya davet ediyorum” dedi. Kasım ayı başında İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde bu konunun da gündeme geldiğini hatırlatan Stoltenberg, görüşmede Finlandiya ve İsveç'in Türkiye ile Haziran ayında imzaladığı üçlü memorandumun gerekliliklerini yerine getirdiğini söylediğini aktardı. Stoltenberg, “İsveç, terörle ilgili mevzuatını güçlendirdi, Anayasa'yı değiştirdi ve ayrıca Türkiye'ye silah ihracatının kaldırıldığını belirtti. Hem Finlandiya hem de İsveç, bu konularda Türkiye ile uzun vadeli bir iş birliğinde kararlı. Tüm müttefiklerin iki ülkenin üyelik başvurusunu onaylayacağından eminim. Ne kadar erken olursa o kadar iyi. Finlandiya ve İsveç üyeliğinin NATO'yu güçlendireceğini, transatlantik güvenliğini güçlendireceğini, uzun yıllardır NATO'nun ortağı olduklarını ve tüm ittifakı güçlendirmeye yardımcı olacak önemli yeteneklere sahip olduklarını biliyoruz. NATO bölgedeki varlığını artırdı. ABD ve İngiltere dahil birkaç NATO müttefiki, Finlandiya ve İsveç’e güvenlik garantileri sundu. Finlandiya veya İsveç'e yönelik herhangi bir saldırıya veya saldırgan eyleme NATO'nun tepki vermemesi düşünülemez” ifadelerini kullandı.

(İHA)