birgün

12° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 12.11.2017 15:15

Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı TV dizisi oluyor

Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı TV dizisi oluyor

Yapım şirketi Limon Film/Hayri Aslan, son dönemlerde sektörde örneklerine fazlasıyla rastladığımız edebiyat uyarlamalarına bir yenisini ekleme hazırlığında.

Üstelik bu defa bir öyküden ya da romandan değil, Türkiye’de daha önce hiç yapılmamış, dünyada bile benzeri olmayan bir uygulamayla, bir şiirden, dahası bir destandan yola çıkıyor Limon Film. Önümüzdeki sezon için televizyon dizisine uyarlanacak bu yapıt, Türk ve dünya şiirinin büyük ustası Nâzım Hikmet’in, Kuvâyi Milliye destanı.

Dünya edebiyat çevrelerinde, sanat değeri bakımından Homeros’un İlyada ve Odise destanlarıyla kıyaslanan Kuvayi Milliye’nin telif hakları 2012 yılından bu yana Limon Film’in elinde bulunuyor.

Dizinin uyarlamasında, Kuvâyi Milliye destanının yanı sıra, gene Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları adlı yapıtından da önemli ölçüde yararlandığı, ulaşılan bilgiler arasında.

2018 sonbaharında ekranlara gelmesi planlanan dizinin senaryosu Ahmet Yurdakul’a ait.

Milli Mücadele yıllarını konu edinen Kuvâyi Milliye destanı, bir ‘başlangıç’ ile sekiz ‘bap’tan (bölümden) oluşur. Bölümlerin her birinde, hem ‘o büyük kavga’yı yaşayan, halkın içinden çıkmış isimsiz kahramanlardan birinin hikayesi anlatılır, hem de o kahramanın bakış açısıyla ulusal kurtuluş mücadelesi…

Destanda anlatılan kahramanlar: Karayılan, Kambur Kerim, Arhaveli İsmail, Nurettin Eşfak, Manastırlı Hamdi ile Reşadiyeli Veli Oğlu Memet, Kartallı Kâzım, Süleymaniyeli Şoför Ahmet ve İzmir Rıhtımından Akdeniz’e bakan nefer…

Dizinin ana kahramanlarından biri de Nazım Hikmet…

Nazım Hikmet’i bu dizide, destanı kaleme aldığı yıllardaki haliyle izleyeceğiz. 1939 İstanbul Tevkifhanesi’yle başlayıp, 1940 ve 1941 Çankırı ve Bursa Cezaevi yıllarıyla devam eden o çileli dönemden bir kesit ve pek tabii yakın çevresi: Balaban, Kemal Tahir, Orhan Kemal… Nâzım’ın başta Piraye olmak üzere hayatından geçip giden fırtınalı aşkları ve buram buram hasret kokan yüreği…

Ön hazırlıkları ile kast çalışmaları devam eden diziye, yurtiçi ve yurtdışından bazı büyük televizyon kanallarının şimdiden talip olduğunu belirtilen Hayri Aslan, bu konuda kesin kararın önümüzdeki günlerde verileceğini ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol