Nâzım Hikmet Moskova’da anıldı

03.06.2019 17:59 GÜNCEL
Türk edebiyatının unutulmaz şairi Nâzım Hikmet, hayata veda edişinin 56’ncı yıl dönümünde Moskova’daki mezarı başında anıldı. Sabah erken saatlerde şairin kabri başına gelen Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, ünlü şair Nâzım Hikmet Ran’ın Moskova’daki mezarı başına çelenk koyarak kısa bir konuşma yaptı. Şairi yıllar sonra Moskova’da anmanın güzel bir duygu olduğunu belirten Samsar, “İnsanlığa verdiği […]

Türk edebiyatının unutulmaz şairi Nâzım Hikmet, hayata veda edişinin 56’ncı yıl dönümünde Moskova’daki mezarı başında anıldı.

Sabah erken saatlerde şairin kabri başına gelen Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, ünlü şair Nâzım Hikmet Ran’ın Moskova’daki mezarı başına çelenk koyarak kısa bir konuşma yaptı.

Şairi yıllar sonra Moskova’da anmanın güzel bir duygu olduğunu belirten Samsar, “İnsanlığa verdiği mesajlar ve yazdığı şiirler evrensel nitelik kazandı. Sadece Türk edebiyatına değil Rus edebiyatına da önemli katkılar yapmış bir şair. İki ülke arasında bir köprü görevi de görüyor” dedi.

Nazım Hikmet Kültür Vakfı’nın programına sanatçı Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Moğollar müzik grubu ve Rusya’da yaşayan Türkiye yurttaşları katıldı.

Sanatçılar Edip Akbayram, Zülfü Livaneli ve Moğollar müzik grubundan Cahit Berkay birer konuşma yaparken, Moğollar grubu bir de sürpriz yaparak ‘Selvi boylum al yazmalım’ eserlerini çaldı.