birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Ne fetvalara ne de alanlara sığarız

KADIN 26.06.2021 07:59
Ne fetvalara ne de alanlara sığarız
Abone Ol google-news

BirGün Kadın

Onlarca kez şikâyetçi olmasına rağmen evli olduğu erkek tarafından öldürüldü, Yemek Akoda. Kızının cenazenin başında haykırışlarıyla öğrendik bu durumu. Yemen'in kızı isyanını "Annem savcıdan koruma istedi, 'Size zarar vermeden koruma veremem' dedi. Böyle katilleri koruyup yardım edip ceza vermeyen herkes, hâkimi, savcısı, devleti yazıklar olsun yazıklar" diye haykırdı.

İstanbul Sözleşmesi'ni savunmanın sadece kazanılmış hak mücadelesi olmadığını, bunun bir yaşam kavgası olduğunu söylüyoruz, aylardır. Daha kaç kadının isyanına tanık olacağız? Daha kaç kadın katledilecek? Haklara saldırmak yerine kadınları koruyun. Mücadeleyle kazandığımız haklarımızı tek adamın iki dudağı arasından çıkan söze mahkûm etmeyeceğiz. Farklı isimlerle, farklı yüzlerle, farklı seslerle aynı mücadeleyi büyüttük. Bambaşka hayatlardan gelip birbirimizin hayatına dokunduk.

Birbirimizi sardık sarmaladık. O mücadeleyle yürüdüğümüz sokaklar şimdi yine bizi çağırıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Çünkü biz birbirimizden, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz.

1 Temmuz’da sözleşmenin kalkacağını söylüyorlar. Hayır, buradayız; hayır, vazgeçmiyoruz. 1 Temmuz’da sokakları, meydanları dolduracağız. “İntihar etti” denilerek cinayetin üstü örtülmeye çalışılan Şule Çet, sistematik cinsel saldırıya maruz bırakılarak yaşamdan koparılan İpek Er, katilleri kollanan Rabia Naz, “Ölmek istemiyorum” diyen Emine Bulut, erkek şiddetiyle hayatını kaybeden tüm kadınlar aklımızda ve yanımızda olacak.

Bu mücadele hepimizin. Bu mücadele kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların hayatları için. Bu mücadele büyüyecek. Bu mücadele siyasal İslamcı iktidarın sonunu getirecek. Kadınlar fetvalara sığmaz, biat etmez. AKP son nefeslerini verirken kadınlar laiklik, özgürlük, eşitlik için mücadele edecek. İstanbul Sözleşmesi için mücadele edeceğiz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol